Fanerat med sidenträ, rosenträ, och lönn. Beslag av förgylld brons. Sarkofagformat skrin med dekor av solfjädrar, bladrosetter samt avslutande lejontassar. Signerad på låsmekaniken "DIEHL 19 . r. Michel-le-Comte PARIS". Längd 31, bredd 23,5, höjd 16 cm. Nyckel medföljer.