Kan inte nå servern

Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller på följande dagar: fredag den 14 juni samt måndag den 17 juni till torsdag den 20 juni.
 
Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.
 
Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 28 juni kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.
 
Fr.o.m. 3 juli debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

 
1366 föremål
533. Ring silver och korall, Tibet.
533. Ring silver och korall, Tibet.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
365. Olof Yttraeus, bägare, silver, Uppsala 1785. Gustaviansk.
365. Olof Yttraeus, bägare, silver, Uppsala 1785. Gustaviansk.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
435. Nils Hedenskog, dosa, 18K guld, Stockholm 1828.
435. Nils Hedenskog, dosa, 18K guld, Stockholm 1828.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
293. Matta, semiantik Täbris, ca 270 x 182 cm.
293. Matta, semiantik Täbris, ca 270 x 182 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
199B. Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
199B. Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
199C. Adolf Fredrik, plåtmynt, 4 daler silvermynt, Avesta 1756.
199C. Adolf Fredrik, plåtmynt, 4 daler silvermynt, Avesta 1756.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
151. Ljusstakar, ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.
151. Ljusstakar, ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1359. Inro, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1359. Inro, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1353. Inros, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1353. Inros, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1355. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1355. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1354. Inro, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1354. Inro, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
602. Anna Boberg, Motiv från Lofoten.
602. Anna Boberg, Motiv från Lofoten.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1080. Praktfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1080. Praktfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
465. Praktfat, glas och silver, W.A. Bolin, Stockholm 1920.
465. Praktfat, glas och silver, W.A. Bolin, Stockholm 1920.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
575. Armband 18K guld, Jan Hellströmer för W.A. Bolin.
575. Armband 18K guld, Jan Hellströmer för W.A. Bolin.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
357. Nils Ljungberg, bägare, silver, Örebro 1761. Rokoko.
357. Nils Ljungberg, bägare, silver, Örebro 1761. Rokoko.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
692. Pojke med papegoja.
692. Pojke med papegoja.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
749. Une fête galante / allegori över luften.
749. Une fête galante / allegori över luften.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
755. Soldater till häst, ett par.
755. Soldater till häst, ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
691. Sittande ung dam med hund i landskap.
691. Sittande ung dam med hund i landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
693. Rysk skola, omkring 1850, Damporträtt.
693. Rysk skola, omkring 1850, Damporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
819. Köksbestyr.
819. Köksbestyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
820. Marin med segelfartyg utanför kust, ett par.
820. Marin med segelfartyg utanför kust, ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
650. Stilleben med fiskar.
650. Stilleben med fiskar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
737. En gryende talang.
737. En gryende talang.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
210. Vinglas, sex stycken. Tyskland, 1700-tal.
210. Vinglas, sex stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
189. Sigill för adliga ätten Stiernheim, tidigt 1700-tal.
189. Sigill för adliga ätten Stiernheim, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
746. Monogramisten JRP, Sällskapsstycken, ett par.
746. Monogramisten JRP, Sällskapsstycken, ett par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
747. Lutspelare.
747. Lutspelare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
743. Kermess.
743. Kermess.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
753. Angelica och Medoro.
753. Angelica och Medoro.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
603. Julia Beck, Vattenspeglingar.
603. Julia Beck, Vattenspeglingar.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
757. Köksbestyr.
757. Köksbestyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1009. Bord, huanghuali, Qingdynastin.
1009. Bord, huanghuali, Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
822. Figurer vid klassiskt tempel.
822. Figurer vid klassiskt tempel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
325. Matta, semiantik Keshan "Dabir", ca 432 x 315 cm.
325. Matta, semiantik Keshan "Dabir", ca 432 x 315 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1223. Tuschsten, Qingdynastin.
1223. Tuschsten, Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
58. Kunglig Bergère, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
58. Kunglig Bergère, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1251. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1251. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1188. Skulptur, sten. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.
1188. Skulptur, sten. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
851. Peter Frie, Utan titel.
851. Peter Frie, Utan titel.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1123. Ask med lock, lack. Qingdynastin med Qianlongs märke.
1123. Ask med lock, lack. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
574. Collier platina med gammalslipade diamanter.
574. Collier platina med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1289. Kruka/rökelsekar, porslin. Japan, 1900-tal. Signerad.
1289. Kruka/rökelsekar, porslin. Japan, 1900-tal. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
734. Jussi Mäntynen, Björnhona med unge.
734. Jussi Mäntynen, Björnhona med unge.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
744. Mathys Schoevaerdts Tillskriven, Fiskarfänget.
744. Mathys Schoevaerdts Tillskriven, Fiskarfänget.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
665. Leonardo Gasser, Rökande kvinna.
665. Leonardo Gasser, Rökande kvinna.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1051. Brickor, tre stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
1051. Brickor, tre stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
221. Servis, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal.
221. Servis, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
173. Smörknivar, ett par, Älvdalen, 1800-talets mitt.
173. Smörknivar, ett par, Älvdalen, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1304. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1304. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
627. "Carl Axel Linroth" (1740-1816).
627. "Carl Axel Linroth" (1740-1816).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
181. Smörask med lock och fat, 1800-talets början, Empire.
181. Smörask med lock och fat, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
677. Johan Krouthén, Blommande fruktträd.
677. Johan Krouthén, Blommande fruktträd.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
172. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
172. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
171. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
171. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
212. Urna, fajans. Holland, 1700-tal.
212. Urna, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1118. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
1118. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
188. Vapensten, för adliga ätten Yxkull nr. 76, omkring år 1700.
188. Vapensten, för adliga ätten Yxkull nr. 76, omkring år 1700.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
177. Saltkar, ett par, 1800-talets början, Empire.
177. Saltkar, ett par, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
190. Sigill för Greve Gustaf Cronhielm (1664-1737).
190. Sigill för Greve Gustaf Cronhielm (1664-1737).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
732. Arvid Knöppel, Stående björn.
732. Arvid Knöppel, Stående björn.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
150. Ljusstakar ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.
150. Ljusstakar ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?