Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.

⟶ Se öppettider

1366 föremål
1319. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1315. Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1260. Kopp, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
301. Matta, semiantik, Nain Tuteshk, ca 168 x 110 cm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
701. Bruno Liljefors, Rastande vildgäss.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
766. Gunnar Hallström, "De dödas stad".
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
87. Ram med spegelglas, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1158. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1076. Vas, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1061. Penselbad/rökelsekar, celadon. Sen Mingdynasti.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1255. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1258. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1197. Kista, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1161. Stop, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1157. Fat, två stycken, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1050. Bricka, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1048. Speglar, två stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
142. Fickur, Schweiz eller Hanau, 1800-talets början.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1155. Fat, två stycken, porslin. Tianqi, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1154. Skålar, ett par, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1156. Fat, ett par, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1153. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1159. Cabaretdelar, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1151. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1146. Kruka, porslin. Mingdynastin, omkring 1500.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1152. Fat, två stycken, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
5. Bokskåp, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1106. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1195. Altarbord, zitan. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
999. Bord/pall 'Fangdeng', huali, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1000. Bord, huanghuali. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
975. Fat, tre stycken, porslin. Sen Qingdynasti, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
988. Rökelskar, brons, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
856. Jan Olis Tillskriven, Rökande sällskap.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
198. Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
614. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben.
Klubbat pris
360 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
980. Ask med lock, porslin. 1600-tal, med Wanlis märke.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
664. Bygata med barn.
664. Bygata med barn.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
616. Stilleben med bär och fjäril.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1140. Fat, fyra stycken, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1119. Ytterfoder, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1142. Penselställ/ytterfoder, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1125. Askar med lock, ett par, lack. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
414. Peter Hertz, bägare, silver, Köpenhamn 1884.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
733. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
833. Anders Zorn, "Delsbostintan".
Klubbat pris
1 200 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
735. Carl Milles, Dansande menad.
Klubbat pris
900 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
21. Byrå, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
866B. Olof Södermark, "Greve Magnus Brahe" (1790-1844).
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
534. Cartier ring 18K vitguld med en cabochonslipad månsten.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
731. Elsa Beskow, "Mors lilla Olle".
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
1295. Ytterfoder, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
57. Fåtölj, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1101. Flaska, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
835. Helmer Osslund, Höstlandskap i blåst.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
617. Olle Hjortzberg, Stilleben med utsikt.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1169. Jacka, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1219. Bältesspänne, förgylld koppar och sten. Qingdynastin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
672. Karl Cederberg, Villaträdgården Linköping.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
964. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
683. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
621. Ernst Josephson, Kvinnan och fågeln.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
615. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1183. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1312. Urna, porslin, Kina, Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1285. Vas, porslin. Qingdynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?