424A
1566542

Antonio Forcada y la Plaza (silversmed och probermästare 1790-1818), kalk, förgyllt silver, Mexico city omkring 1800.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 810 - 2 270 EUR
1 970 - 2 460 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Helförgylld, rikt gjuten och ciselerad dekor, höjd 23 cm, vikt 625 gram. Insidan av foten med graverad inskription: "del Conto de sn. Sexonimo" för San Jeronimoklostret, Mexico city.

Proveniens

San Jeronimoklostret, Mexico city.

Se: Montero Alarcon, Alma, "El marcaje de la platería novohispana: un estudio de caso", Boletin de monumentos historicos, 3:11, sep-dec 2007: s. 148-58; "Antonio Forcada y el orgullo de ser maestro ensayador en la Nueva España", Ophir en las Indias estudios sobre la plata americana, s. 2010: 317-28. Jämför en kalk i The Metropolitan Museum of Arts samlingar: 33.120.68a.

Antonio Forcada y la Plaza var en av de viktigaste silversmederna under vicekungadömsperioden i Mexico. Utöver sin karriär som flitigt anlitad silversmed för olika prestigeuppdrag var han även förste probermästare för Mexicos myntverk.