198
1545254

Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
719 - 899 EUR
751 - 939 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Polykromt bemålad. Beslag av smidesjärn. Rektangulär form med välvt lock. Dekor av blomsterslingor. Locket med invändig vit bemålning samt monogram HHS och datering 1827. Inredning av läddika. Bredd 55, djup 40, höjd 48 cm. Nyckel medföljer.

Ställvis färgbortfall, slitage, torrsprickor och fläckar.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?