908
1563839

Carl Flodman

(Sverige, 1863-1888)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 080 - 1 350 EUR
1 130 - 1 410 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Carl Flodman
(Sverige, 1863-1888)

Strandparti med förtöjda båtar. I bakgrunden s.k. ”Strandkorben” (strandkorgar) och figurer, möjligen Skagen eller Skåne

Signerad C Flodman. Olja på duk lagd på papp-pannå 16,5 x 30 cm.

Flodmans konststudier började vid Slöjdskolan (senare Tekniska skolan). Vid samma tid fick han enskild undervisning av såväl G. W. Palm som Oscar Törnå. Under åren 1883 till 1886 var han elev vid Kungliga Konstakademin. Bland studiekamraterna finner man bland annat Gottfrid Kallstenius, Gerda Roosval-Kallstenius, Anton Genberg, Anselm Schultzberg, Carl Johansson Lotten Rönqvist, Ida Gisiko-Spärck, Hanna Pauli och Hilma af Klint.
Som landskapsmålare ansågs han mycket talangfull. Redan 1884 inköpte Konstföreningen i Stockholm en målning av honom, "Motiv från Stadsgårdshamnen", samt ytterligare två de följande två åren. År 1886 deltog han i konstutställningen i Göteborg med ett vårlandskap i samband med invigningen av Valands byggnad. Samma år belönades han med akademiens medalj för ett annat vårlandskap. Följande år erhöll han den kungliga medaljen för ett till akademien inlämnat höstlandskap. Denna stora framgång blev också hans sista. En förkylning ådragen under studier i det fria, vintern 1887, kom att kräva hans liv endast 24 år gammal.
Flodman utförde under sin korta konstnärsbana en rad finstämda och försynt realistiska landskapsdukar, ofta strandbilder. De flesta av det fåtal arbeten som Flodman kom att fullborda är i förhållandevis litet format. Samtliga är målade "en plein air", dvs. framför motivet. På minnesutställningen 1891 var han representerad med 19 målningar, vilket i stort sett torde utgöra hans hela produktion. Efter sin sjukdom ägnade han sig framförallt åt grafiska framställningar. Han utförde totalt 11 landskapsetsningar i litet format vilka hör till det bästa som skapats i svensk etsningskonst (G. Lamm, "Carl Flodman och hans etsningar", 1888). Hans "Parti av Köpingån” har kallats "klenoden i svensk grafik" ("Svensk grafik från tre sekel", 1957.)

En strandkorg (tyska: Strandkorb, danska: strandkurv) är en sittmöbel för stranden, anpassad för att skydda mot solljus, vind, regn och sand. Strandkorgar förknippas särskilt med den tyska östersjö- och nordsjökusten, inte minst ön Sylt. Strandkorgar finns även i Danmark och andra europeiska länder, bland annat på de danska öarna Fanø och Rømø.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?