Kan inte nå servern
909
1540571

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
45 000 - 54 000 EUR
46 900 - 56 300 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Rasmus Sjöbeck
Stockholm
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

Porträtt av August Strindbergs dotter Anne-Marie.

Signerad C.L. och daterad 1905 med dedikation "Till vännen August Strindberg, hans lilla tös Anne-Marie". Akvarell, kol och blyerts på papper, bildyta 63,5 x 47 cm.

Proveniens

Sothebys, London, Storbritannien, "19 and 20th Century Scandinavian Paintings Watercolours and Sculpture", 27 mars, 1990, kat. nr 41.
Sothebys, London, Storbritannien, "19th Century European Paintings", 3 juni, 2003, kat. nr 204 .

Utställningar

Konstnärshuset, Stockholm, "Carl Larsson. Separatutställning", september 1906, kat. nr 66.

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson, signerat med pensel och penna", 1999, illustrerad s. 355 samt upptagen i katalogdelen, under år 1905 s. 105, kat. nr 1174.

Övrig information

Anne-Marie Hagelin (1902 - 2007), var August Strindbergs yngsta dotter i äktenskapet med skådespelerskan Harriet Bosse. Äktenskapet blev kortvarigt men Bosse och Strindberg lyckades hålla kontakten. I praktiken delade de vårdnaden om dottern Anne-Marie vilket var lika radikalt för sin tid som att de under en period levde i ett särbo-förhållande. Strindbergsforskaren Björn Meidal har i sin bok "Berättelsen om August Strindberg, Harriet Bosse och deras dotter Anne-Marie" berättat historien om Strindbergs sista äktenskap och hans ömsinta relation till sin yngsta dotter. Han skämde bort Anne-Marie med målarlådor och dockor, men var också mån om att hon skulle bli en "käck flicka". Förutom pilbåge, metspö och allehanda fiskeredskap försökte han överföra sitt pyrotekniska intresse på sin dotter. I den bevarade brevväxlingen frågar han ständigt om hans presenter i form av smällare och fyrverkerier behagat henne.

August Strindberg och Carl Larsson hade en lång och komplicerad vänskapsrelation. De flyttade runt i världen och befann sig ofta långt ifrån varandra men höll kontakt per brev. Björn Meidal har samlat och kommenterat denna mångåriga brevväxling i boken "Käre Strix! Broder Lars!" De kämpade med sina liv och med den mariga kreativiteten, i Paris och i Lund, på Kymmendö och i Grez, i Sundborn och Stockholm och Furusund. I framgång som motgång bibehöll de kontakten, blottade sina bekymmer och tröstade varandra. Omväxlande skällde de på varandra och lyckönskade varandra, de blev ordentliga ovänner och de blev vänner igen.

Foto: Anne-Marie Strindberg, 1905, okänd fotograf - avbildad Paulson, Arvid (ed. and translated, 1959). Letters of Strindberg to Harriet Bosse. New York: Thomas Nelson and Sons.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?