1030
1563620

Vajradhara, förgylld brons. Tibet, ca 1500-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 630 - 7 510 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Gjuten, sittandes med korslagda ben i dhyanasana på en hög dubbel lotustron, gudomen har ett allvarligt ansiktsuttryck under en hög väl utarbetad femdelad genombruten tiara framför en hög chignon. Elegant klädd i dhoti, behängd med juveler, med inlagda turkoser. Händerna höjda hållandes i vajra och klocka. Höjd 14,8 cm.

Bräckage. Stenar saknas. Senare bottenplatta.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector, purchased in London in the 1960's.

Ex: Sven Hedin Collection. Aquired in Peking 1930-01-22. Inventory no 1935.50.0426.

Compare Sothebys, Indian, Himalayan & Southeast Asian Works Of Art, 22 March 2018, New York, lot 1028.

Compare, Bonhams, Fine Chinese Art, 11 May 2017. London, New Bond Street, lot 104.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?