109
1533609

Ljuskrona, för sex ljus, Tyskland, 1700-talets slut, Louis XVI.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 700 - 3 600 EUR
2 820 - 3 760 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor. Dekor av tofsar, plymer, och spröt. Ljusring med vädursmaskaroner. Höjd 101, diameter 81 cm.

Proveniens

.Heidi Boyce Broström (1939–2022) collection, änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?