422
1561711

John Scofield, vinkanna, sterling silver, London 1787.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 800 - 2 250 EUR
1 880 - 2 350 USD
Klubbat pris
12 800 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Vinkanna med riklig dekor med vinrankor och vindruvsklasar. Hänkel i form av tvinnade grenar. Lock på gångjärn kröns av vindruvsklase och blad. Även stämplar på locket. Höjd 28,5 cm. Vikt 968 g.

John Scofield (eller Schofield) var en framstående silversmed i London i slutet av 1700-talet. Det var kanske periodens återhållsamma smak som hindrade Scofield från att visa en vituositet som mycket väl kunde ha gett honom ett rykte lika med mästarna Lamerie eller Storr. Men han hade betydande uppdrag, inte minst för stadsresidenset Carlton House.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?