Kan inte nå servern

Important Winter Sale 653

Avhämtning

ARSENALSGATAN 2
Mellan 6-8 december, samt 11-15 december, finns möjlighet att hämta ut och betala ditt föremål på Bukowskis på Arsenalsgatan 2, Stockholm. 

Ingen utlämning erbjuds mellan 16-21 december.

VÄSTBERGA ALLÉ 3
Fr.o.m. 22 december sker utlämning på Bukowskis på Västberga Alle 3, Stockholm. Obs! Stängt mellan 23-26 december, samt 30 dec-1 jan.

Fr.o.m. fredag den 29 december debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

Öppettider
Kundservice: 08-614 08 00, info@bukowskis.com

 
1167 föremål
572. Ring 18K vitguld med en rund briljantslipad diamant.
572. Ring 18K vitguld med en rund briljantslipad diamant.
Klubbat pris 
800 000 SEK
Utropspris
1 300 000 - 1 400 000 SEK
532. Ring 18K guld med en rund briljantslipad diamant 2.98 ct enligt gravyr.
532. Ring 18K guld med en rund briljantslipad diamant 2.98 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
558. Ring 18K vitguld med en rund briljantslipad diamant.
558. Ring 18K vitguld med en rund briljantslipad diamant.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
325 000 - 350 000 SEK
718. Henrik Nordenberg, Vid sybordet.
718. Henrik Nordenberg, Vid sybordet.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
91. Spegel, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk.
91. Spegel, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
288. Robert Hennell III, bricka, silver, London, England 1843.
288. Robert Hennell III, bricka, silver, London, England 1843.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
287. Paul Storr, Stekhuv, silver, London 1816.
287. Paul Storr, Stekhuv, silver, London 1816.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
139. Ljusstakar ett par, Sverige ca år 1800, Sengustavianska.
139. Ljusstakar ett par, Sverige ca år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
112. Ljuskrona, för sexton ljus, 1800-talets mitt, Nyrokoko.
112. Ljuskrona, för sexton ljus, 1800-talets mitt, Nyrokoko.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
715. Edvard Waller, "Per Krohg (1889-1865)".
715. Edvard Waller, "Per Krohg (1889-1865)".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
231. Per Schotte, kaffekanna, silver, Skänninge 1763. Rokoko.
231. Per Schotte, kaffekanna, silver, Skänninge 1763. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
792. Anders Zorn, "Loftsängen".
792. Anders Zorn, "Loftsängen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK
274. Adolf Zethelius, tazza, silver, Stockholm 1831.
274. Adolf Zethelius, tazza, silver, Stockholm 1831.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
111. Ljuskrona, för nio ljus,  1800-talets första hälft, Empire.
111. Ljuskrona, för nio ljus, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
284. Pehr Fredrik Palmgren, kandelaber, silver, Stockholm 1862.
284. Pehr Fredrik Palmgren, kandelaber, silver, Stockholm 1862.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
97. Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Sengustaviansk.
97. Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
148. Läslampa för två ljus, sent 1700-tal, Sengustaviansk.
148. Läslampa för två ljus, sent 1700-tal, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
496. Boucheron puderdosa.
496. Boucheron puderdosa.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
355. Matta, antik Khotan, Xinjiang, Kina, ca 272 x 155 cm.
355. Matta, antik Khotan, Xinjiang, Kina, ca 272 x 155 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
47. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
47. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
417. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
417. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
87A. Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Rokoko.
87A. Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
86. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
86. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1008. Speglar, två stycken, brons. Östra Handynastin, 100-200 e.Kr.
1008. Speglar, två stycken, brons. Östra Handynastin, 100-200 e.Kr.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
948. Penselställ, biskviporslin. Troligen sen Qingdynasti/Republik.
948. Penselställ, biskviporslin. Troligen sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
803. Lotte Laserstein, Självporträtt med hatt.
803. Lotte Laserstein, Självporträtt med hatt.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
800. Lotte Laserstein, Självporträtt med hatt.
800. Lotte Laserstein, Självporträtt med hatt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
798. Lotte Laserstein, Två katter.
798. Lotte Laserstein, Två katter.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
811. Lotte Laserstein, Sittande Traute.
811. Lotte Laserstein, Sittande Traute.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1064. Tedosor, sex delar. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1064. Tedosor, sex delar. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
412. Praktfat, fajans. Frankrike, Rouen, 1700-tal.
412. Praktfat, fajans. Frankrike, Rouen, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
745. Hjalmar Mörner, "Il Carnevale di Roma".
745. Hjalmar Mörner, "Il Carnevale di Roma".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1132A. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1132A. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1041. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi, 1600-tal.
1041. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1129. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1129. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1106A. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1106A. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
352. Matta, antik Yomoud, ca 336 x 194-202 cm.
352. Matta, antik Yomoud, ca 336 x 194-202 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
348. Matta, antik Ersari, norra Afghanistan, ca 310 x 242 cm.
348. Matta, antik Ersari, norra Afghanistan, ca 310 x 242 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
900. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
900. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
908. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
908. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
910. Tallrikar, sju stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
910. Tallrikar, sju stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
913. Glasmålning, Qingdynastin, 1800-tal.
913. Glasmålning, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1105. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1105. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1079. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1079. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1139. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1139. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1145. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1145. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1128A. Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1128A. Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1133. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
1133. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1045. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1045. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1099. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1099. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1112. Praktfat, porslin. Kina, 1900-tal.
1112. Praktfat, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1106. Jardiniär, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1106. Jardiniär, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
914. Paneler, fyra stycken, trä. Qing dynastin, 1800-tal.
914. Paneler, fyra stycken, trä. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
923. Ämbetsmannainsignia, broderat siden, sex stycken. Qingdynastin, 17/1800-tal.
923. Ämbetsmannainsignia, broderat siden, sex stycken. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1068. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1068. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1015. Bord, hardwood. Qingdynastin.
1015. Bord, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
945. Gycklarkopp, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
945. Gycklarkopp, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1019. Teschatull, lack och tenn. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1019. Teschatull, lack och tenn. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1044. Stekfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1044. Stekfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
784. Bengt Nordenberg, Kvällsmål.
784. Bengt Nordenberg, Kvällsmål.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
541. Brosch 14K guld med pärlor och gammalslipade diamanter.
541. Brosch 14K guld med pärlor och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
141. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
141. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1144. Stekfat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1144. Stekfat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
640. Bruno Liljefors, Sädgäss.
640. Bruno Liljefors, Sädgäss.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
655. John Bauer, "Så tågade de tillbaka till slottet...".
655. John Bauer, "Så tågade de tillbaka till slottet...".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
737. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
737. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
720. Anders Zorn, Spanjorska.
720. Anders Zorn, Spanjorska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
1016. Ställ, fem stycken, hardwood. Qingdynastin.
1016. Ställ, fem stycken, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
916. Piedestal, hardwood. Sen Qingdynasti.
916. Piedestal, hardwood. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1026. Snusflaskor, sex stycken. Kina, 1900-tal.
1026. Snusflaskor, sex stycken. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
126. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
124. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
124. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.
127. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
747. Anna Palm de Rosa, Soldater på häst.
747. Anna Palm de Rosa, Soldater på häst.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?