127
1512804

Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 860 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

"À la sultane". Förgylld brons och röd marmor (Rouge Griotte). Urhus krönt av kvinnofigur med attribut symboliserande Orienten. Sockel och urhus med rik reliefornamentik. Urtavla med romerska sifferindex otydligt signerad "DENIÈRE FT DE BES A PARIS" (Jean-François D. (1774-1866) och Guillaume D. (1815-1903). Verket signerat "Pons medaille d'argent 1827" (Pierre-César Honoré P., urmakare verksam i Paris 1807-1850). Längd 39, bredd 15, höjd 53,5 cm. Pendel medföljer.