128
1523646

Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
880 - 1 060 EUR
930 - 1 120 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Sk "pendule portique". Förgylld brons. Tempelformad. Dekor av kolonner i korintisk ordning samt rik reliefornamentik i gotisk stil. Vitemaljerad urtavla med turkiska siffror samt signerad "Leroy a Paris". Längd 24,5, bredd 12, höjd 50 cm. Pendel medföljer.

Proveniens

Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022),
änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).