Sk "pendule portique". Förgylld brons. Tempelformad. Dekor av kolonner i korintisk ordning samt rik reliefornamentik i gotisk stil. Vitemaljerad urtavla med turkiska siffror samt signerad "Leroy a Paris". Längd 24,5, bredd 12, höjd 50 cm. Pendel medföljer.
Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022),
änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).