Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av valvformade bågar och blomster, ramverk med graverad pärl- och äggstav samt pikerade fält. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Signerad med brännstämpel IÅ under krona samt med otydlig Stockholms hallstämpel. Höjd 122, bredd 53 cm.