86
1496745

Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 730 - 3 640 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld, bronserad, samt polykromt bemålad. Uppsvängt, genombrutet krön med dekor av slingrande rocailler, snäckor, och blomster. Ramverk med infällda listglas med målad dekor. Nederdel med dekor av snäckor, rocailler och blomster. Tudelat, kvicksilverfolierat och fasettslipat glas. Höjd 167, bredd 71 cm.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

504. Vivianna Torun Bülow-Hübe, hänge, silver med turkoser, egen verkstad sannolikt 1950-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK