Nr. | Föremål | Klubbat pris |
201 | Champagnekylare, silver, Wien 1844. Mästarstämpel FT. Nyrokoko. | 20 000 SEK |
202 | Jacob Hallardt, ljusstakar, ett par, Stockholm 1811, silver, sengustavianska. | Återrop |
203 | Johann Philipp Heckenauer, ljusstakar, ett par, silver, Augsburg 1787-1789. | 18 000 SEK |
204 | Ljusstakar, ett par, oidentifierad mästare (möjligen Dimitry Agafanov, Kirov). 1800-talets andra hälft. | 15 000 SEK |
205 | Fredrik och Wilhelm Zethelius, tekanna, vattenkanna på värmare samt mjölkkanna, silver, Stockholm 1845. (3). | 13 000 SEK |
206 | Gustaf Möllerborg, konfektyrskålar, ett par samt ställning, delvis förgyllt silver, Stockholm 1851. | Återrop |
207 | Kanna med lock/Toddykanna, silver, Edingburgh 1773, oidentifierad mästare. | 15 000 SEK |
208 | Jean-Baptiste-Claude Odiot, kanna, silver, Paris 1819-1838. | 24 000 SEK |
209 | Bestickservis, silver, 123 delar, snarlik modell svensk rund, olika smeder, graverat vapen Tersmeden. | 16 000 SEK |
210 | Atelier Borgila, bestickservis, 135 delar silver, Stockholm 1944. | Återrop |
211 | Bestickservis, 189 delar, silver, Cohr, Danmark samt MEMA, Lidköping. | Återrop |
212 | Fredrik Petersson Ström, toiletteaskar, ett par, silver, Stockholm 1790. Gustavianska. | 3 500 SEK |
213 | Snusdosa, delvis förgyllt silver och agat, oidentifierad mästarstämpel, mitten 1700-talet. Rokoko. | 5 500 SEK |
214 | Dosa, silver, otydlig mästarstämpel, kontrollmästarstämpel Viktor Savinkov, Moskva 1869. | Återrop |
215 | C.E. Bolin, cigarrskrin, silver, S:t Petersburg 1896-1908. | 9 000 SEK |
216 | Gustaf Möllenborg, dosa, 18K guld, Stockholm 1843. | 32 000 SEK |
217 | Chatelaine med fickur, 18K guld , emalj och stenar, Paris efter 1838, Louis XVI-stil. | 48 000 SEK |
218 | Dosa, guld och emalj, icke identifierad stämpel M, möjligen Hannau, tidigt 1800-tal. | 80 000 SEK |
219 | Herre i blå justacorp. | Återrop |
220 | Ikon, med rizza i silver och cloisonnéemalj, möjligen Emelian Kuznetsov, 1800-tal, S:t Petersburg. | 14 000 SEK |
221 | Åkdyna, "Den innelykta fågeln", flamskväv, ca 54 x 87 cm, Skåne, 1760, signerad EMD. | 50 000 SEK |
222 | Kudde (Jynne), "Bebådelsen", flamskväv, ca 40 x 43 cm, Skåne, 1800-talets förra hälft. | 10 000 SEK |
223 | Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 96 x 48,5 cm, Skåne 1800-tal. | 15 000 SEK |
224 | Åkdyna, rölakan, ca 50 x 99,5 cm, Skåne, 1800-talets första hälft. | Återrop |
225 | Åkdyna, rölakan, ca 81 x 50 cm, Skåne, 1800-talets mitt. | 6 000 SEK |
226 | Kudde (Jynne), rölakan, ca 55 x 52,5 cm Skåne, 1800-tal. | Återrop |
227 | Åkdyna, rölakan, ca 109,5 x 46 cm, Skåne 1800-talets första hälft. | 9 500 SEK |
228 | Broderi, antik Uzbekistan suzani, ca 244 x 145 cm. | 48 000 SEK |
229 | Broderi, antik Uzbekistan suzani, ca 230 x 169 cm. | 46 000 SEK |
230 | Broderi, ett par, semiantika Pateh Kirman, ca 279 x 88 cm respektive 282 x 84 cm. | 12 000 SEK |
231 | Vävd tapet, fragment, gobelängteknik, ca 183 x 113 cm, Flandern 1600-tal. | 11 000 SEK |
232 | Vävd tapet, “La poesie pastoral”, gobelängteknik, ca 251,5 x 283 cm, efter Boucher, Frankrike 1700-tal. | 42 000 SEK |
233 | Vävd tapet, "Blindbock", gobelängteknik, ca 349 x 333 cm, Frankrike, omkring 1700-1700-talets förra hälft. | 75 000 SEK |
234 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 218 x 327 cm, Flandern omkring år 1700-1700-talets förra hälft. | 82 000 SEK |
235 | Matta, Savonnerieteknik, ca 560 x 429 cm, Louis XVI stil, Frankrike. | Återrop |
236 | Matta, antik Anatol, sannolikt Gördes (Ghiordes) ca 157 x 120 cm. | Återrop |
237 | Matta, antik Bergama, möjligen ca 143 x 82 cm. | 3 000 SEK |
238 | Matta antik Çanakkale/Bergama, ca 117 x 94-96 cm. | 14 000 SEK |
239 | Matta, antik Bergama, ca 199-202 x 154-158 cm ( samt kortsidorna 2,5-3 cm "slätväv" på vardera sida). | 4 000 SEK |
240 | Matta, antik Avanos, ca 180 x 136 cm (samt 5 resp. 6 cm slätväv på vardera kortsida). | Återrop |
241 | Matta, antik Gördes (Ghiordes), ca 206 x 113 cm. | Återrop |
242 | Matta, antik Anatolik Namazlyk kelim, ca 168 x 106 cm. | 6 500 SEK |
243 | Matta, antik Kurdisk, ca 247-253 x 116-125 cm. | Återrop |
244 | Matta, antik, Turkmen, ca 204-206 x 124 cm. | Återrop |
245 | Gallerimatta, Antik Shirvan, sannolikt ca 370 x 140 cm. | Återrop |
246 | Gallerimatta, antik, Malajir, ca 510 x 147 cm. | Återrop |
247 | Matta, antik Malajir, ca 201,5 x 131,5 cm. | 4 000 SEK |
248 | Matta, semiantik Lilihan, figural, ca 191 x 158-161 cm. | Återrop |
249 | Matta, semiantik, Keshan s.k. Dabir, ca 394,5 x 310 cm. | Återrop |
250 | Matta, antik s.k. "Cloud band Kazak", ca 230 x 144 cm. | 8 000 SEK |
251 | Matta, antik Heris, ca 375 x 280,5 cm. | Återrop |
252 | Matta, semiantik Heris, ca 376-373,5 x 267 cm. | 40 000 SEK |
253 | Matta antik Meshed, signerad Amoghli, ca 526,5 x 356 cm. | Återrop |
254 | Matta, antik Heris, sk Serapi, ca 360 x 321 cm. | 70 000 SEK |
255 | Matta, semiantik Karadja, ca 196 x 150 cm. | Återrop |
256 | Matta, semiantik Heris, ca 203 x 144 cm. | Återrop |
257 | Matta, Antik Keshan, sk Motachem, ca 197 x 143 cm. | Återrop |
258 | Matta, semiantik Keshan figural, ca 105 x 79,5 cm. | 8 000 SEK |
259 | Matta, Antik Keshan s.k. Motachem, signerad, ca 226 x 137 cm. | 34 000 SEK |
260 | Matta antik Keshan, s.k. Motachem, ca 206 x 137,5 cm. | 32 000 SEK |
261 | Matta, semiantik Keshan, s.k. Dabri, ca 349 x 269 cm. | Återrop |
262 | Matta, semiantik Keshan, ca 216,5 x 140 cm. | 7 500 SEK |
263 | Matta, semiantik silke keshan, ca 194 x 127 cm. | 13 000 SEK |
264 | Matta antik silke Täbris, ca 171 x 118,5 cm. | Återrop |
265 | Matta, semiantik/old silke Keshan, ca 318,5 x 213,5 cm. | Återrop |
266 | Matta Old silke Hereke, ca 152 x 110 cm. | 5 500 SEK |
267 | Matta, Old, silke, Hereke signerad, ca 84,5 x 66 cm. | 4 500 SEK |
268 | Matta, antik Kirman Laver, figural ca 382 x 311-315 cm. | 105 000 SEK |
269 | Matta, semiantik Kirman, ca 453 x 340 cm. | 38 000 SEK |
270 | Matta, semiantik Kirman, ca 510,5-513 x 315-318,5 cm. | 17 000 SEK |
271 | Matta, semiantik, Kirman Laver, ca 242 x 142 cm. | 36 000 SEK |
272 | Matta, semiantik Kirman Laver, ca 97,5 x 64,5 cm. | 5 500 SEK |
273 | Matta, semiantik Täbris, figural, signerad ca 234 x 170 cm. | 12 000 SEK |
274 | Matta, semiantik Kirman Laver, ca 213 x 136 cm. | 10 000 SEK |
275 | Matta, semiantik Kirman /Teheran, figural ca 319 x 210-215 cm. | 14 000 SEK |
276 | Matta, semiantik Kirman Laver, ca 524 x 344 cm. | Återrop |
277 | Matta, antik/semiantik, Teheran/Nain Tuteshk, ca 314 x 211 cm. | Återrop |
278 | Matta, Old Nain, part silk, ca 257 x 165 cm. | 16 000 SEK |
279 | Matta, old Nain Tuteshk, ca 168,5 x 113 cm. | 4 000 SEK |
280 | Matta, old Nain Tuteshk, part silk, ca 223 x 156 cm. | 28 000 SEK |
281 | Matta, semiantik Isfahan, ca 336 x 212 cm. | 22 000 SEK |
282 | Matta, Old Isfahan, part silk, ca 242,5 x 149 cm. | Återrop |
283 | Matta, semiantik Isfahan, signerad Hekmat Nejad, ca 224 x 151 cm (samt 1 respektive 4 cm slätväv på vardera sida). | 48 000 SEK |
284 | Matta, semiantik Isfahan, ca 375 x 252 cm. | Återrop |
285 | Matta, semiantik Isfahan s.k. Ahmad, ca 213 x 140 cm. | 38 000 SEK |
286 | Matta, Old Isfahan, part silk, ca 311 x 201 cm. | Återrop |
287 | Matta, antik Teheran, ca 281 x 200 cm. | Återrop |
288 | Matta, semiantik Teheran, ca 384,5 x 288 cm. | Återrop |
289 | Matta, semiantik Meshed/Moud, ca 292 x 214 -218 cm. | 8 500 SEK |
290 | Matta, fragment, antik Karabagh 1700-tal, ca 293-300,5 x 202,5-205,5 cm. | 38 000 SEK |
291 | Matta, semiantik Veramin, ca 300 x 204 cm. | 22 000 SEK |
292 | Matta, semiantik Ghom, ca 314,5 x 218 cm. | Återrop |
293 | Matta, antik Täbris, ca 470 x 312,5 cm. | 28 000 SEK |
294 | Matta, semiantik Täbris, ca 379 x 280 cm. | 16 000 SEK |
295 | Matta, semiantik, Täbris, figural, ca 138 x 86 cm. | 9 500 SEK |
296 | Matta, antik Täbris, s.k. Hadjalili ca 419-394 x 323,5-308. | Återrop |
297 | Matta, semiantik Täbris, ca 398 x 290 cm. | 50 000 SEK |
298 | Matta, Antik Täbris, s.k. Hadjalili, ca 169 x 121-125 cm. | Återrop |
299 | Matta, semiantik Täbris, ca 357,5 x 256 cm. | 12 000 SEK |
300 | Matta, antik Ziegler Mahal, ca 446 x 418 cm. | Återrop |