Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Skåp, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 22 000 SEK |
2 | Kabinettskåp, troligen Flandern 1600-talets senare del, Barock. | Återrop |
3 | Skrivskåp, Sverige 1700-talets första del, Senbarock. | Återrop |
4 | Byrå, tillskriven Etienne Doirat (ebenist i Paris 1670-1732) Frankrike, Régence. | Återrop |
5 | Byrå, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko. | 40 000 SEK |
6 | Byråer, ett par, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Rokoko. | 160 000 SEK |
7 | Hörnskåp, ett par, av François Gaspard Teuné (mästare i Paris från 1766), Louis XVI. | Återrop |
8 | Sekretär, tillskriven Johan Åbrandt (Stockholm 1749-1773), Rokoko. | 17 000 SEK |
9 | Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 26 000 SEK |
10 | Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko. | 60 000 SEK |
11 | Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko. | Återrop |
12 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 24 000 SEK |
13 | Byrå, av Carl Åhman (mästare i Stockholm 1748-1783), Rokoko. | 32 000 SEK |
14 | Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 26 000 SEK |
15 | Sekretär, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk. | 17 000 SEK |
16 | Rullklaffsekretär, av Fidelys Schey (mästare i Paris 1777), Louis XVI. | Återrop |
17 | Byrå, tillskriven Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustaviansk. | 26 000 SEK |
18 | Byrå, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk. | 75 000 SEK |
19 | Byrå, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809), Sengustaviansk. | 36 000 SEK |
20 | Skåp med lådor, Stockholmsarbete signerat Gren 1803, Sengustavianskt. | 13 000 SEK |
21 | Stenbord, Skåne, 1800-tal. | 80 000 SEK |
22 | Stenbord, Sverige 1700-tal, Barock. | 105 000 SEK |
23 | Biblioteksbord, 1800-talets mitt. | 34 000 SEK |
24 | Bord, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), signerat och daterat 1781, Gustavianskt. | 3 000 000 SEK |
25 | Bord, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm), Sengustavianskt. | 15 000 SEK |
26 | Bord, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm), Sengustavianskt. | 15 000 SEK |
27 | Bord, av Gottlieb Iwersson ( mästare i Stockholm 1778 - 1813 ) ej signerat, Gustavianskt. | Återrop |
28 | Brickbord, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustavianskt. | 32 000 SEK |
29 | Bord, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, Gustavianskt. | 40 000 SEK |
30 | Brickbord, 1700-taltets slut, Sengustavianskt. | 15 000 SEK |
31 | Bord, av Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm), Sengustavianskt. | 15 000 SEK |
32 | Bord, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm), Sengustavianskt. | 20 000 SEK |
33 | Brickbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt. | 24 000 SEK |
34 | Bord, 1800-tal, Empirestil. | Återrop |
35 | Sideboard, s.k. Console desserte, av Fidelys Schey (mästare i Paris 1777), Louis XVI. | 75 000 SEK |
36 | Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt. | 32 000 SEK |
37 | Konsolbord, i Pehr Ljungs art, 1700-talets senare del, Sengustavianskt. | 38 000 SEK |
38 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt. | 40 000 SEK |
39 | Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt. | Återrop |
40 | Konsolbord, tillskrivet Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), Sengustavianskt. | Återrop |
41 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt. | 30 000 SEK |
42 | Konsolbord, 1700-talets senare del, Sengustavianskt. | 20 000 SEK |
43 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första hälft, Empire. | 12 000 SEK |
44 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första del, Empire. | 14 000 SEK |
45 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första del, Empire. | 32 000 SEK |
46 | Blombord, jardinièrer, ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 48 000 SEK |
47 | Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 24 000 SEK |
48 | Bankettsoffa, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk. | 42 000 SEK |
49 | Bankettsoffa, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustaviansk. | 8 000 SEK |
50 | Karmstolar, sex stycken, Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV. (Soffa 1800-tal medföljer). | 90 000 SEK |
51 | Karmstolar, ett par, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko. | Återrop |
52 | Karmstolar, ett par, 1700-talets mitt, Transition Louis XV/Louis XVI. | 13 000 SEK |
53 | Karmstol, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk. | 5 000 SEK |
54 | Karmstol, s.k. Gripsholmsmodell, 1700-talets andra hälft, Gustaviansk. | 9 000 SEK |
55 | Karmstolar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska. | 9 600 SEK |
56 | Karmstolar, ett par, av av Melchior Lundberg (Stockholm 1775-1812), Gustavianska. | 12 000 SEK |
57 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Sengustavianska. | 16 000 SEK |
58 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska. | 24 000 SEK |
59 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska. | 24 000 SEK |
60 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska. | 20 000 SEK |
61 | Karmstolar, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska. | 24 000 SEK |
62 | Karmstolar, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska. | 18 000 SEK |
63 | Karmstolar, ett par, Nils Christian Saltons art (mästare i Stockholm 1817-29), 1800-talets första hälft. | Återrop |
64 | Karmstol av Anders Hellman d.y. (mästare i Stockholm 179?-1825), Sengustaviansk. | 8 000 SEK |
65 | Karmstol, 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 8 000 SEK |
66 | Stolar, ett par. Stockholmsarbeten, omkring år 1800, Sengustavianska. | Återrop |
67 | Stolar, åtta stycken, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 16 000 SEK |
68 | Stolar, sex stycken, 1700-talets mitt, Rokoko. | 42 000 SEK |
69 | Stolar, tolv stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska. | 90 000 SEK |
70 | Stolar, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska. | 24 000 SEK |
70A | Stolar, sex stycken, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812), Sengustavianska. | 32 000 SEK |
71 | Taburetter, fyra stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska. | 38 000 SEK |
72 | Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska. | 7 000 SEK |
73 | Taburetter, ett par, tidigt 1800-tal, Sengustavianska. | 4 000 SEK |
74 | Taburetter ett par, Frankrike ca år 1800, Directoire. | 20 000 SEK |
75 | Taburett, 1800-tal, Sengustaviansk stil. | 17 000 SEK |
76 | Spegel, 1700-talets första del, norra Europa, Barock. | 22 000 SEK |
77 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets mitt, Rokoko. | 60 000 SEK |
78 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets mitt, Rokoko. | 40 000 SEK |
79 | Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 25 000 SEK |
80 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 32 000 SEK |
81 | Spegel av Erhardt Göbel 1757 (spegelmakare i Stockholm 1744-64), Rokoko. | Återrop |
82 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk. | 16 000 SEK |
83 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk. | 10 000 SEK |
84 | Spegel, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm, Gustaviansk. | 40 000 SEK |
85 | Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 6 000 SEK |
86 | Spegel, av Georg Lindberg (verksam i Stockholm 1791-1804), Sengustaviansk. | 11 000 SEK |
87 | Spegel, 1700-talets senare del, Gustaviansk. | 10 000 SEK |
88 | Spegel, 1800-talets första del, Empire. | Återrop |
89 | Spegellampetter, ett par, Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), Senbarock. | 38 000 SEK |
90 | Ljusplåtar fyra stycken, för ett ljus, Sverige ca 1690-1700, Barock. | Återrop |
91 | Spegellampetter, för fyra ljus, ett par, Venedig ca 1730, tillskrivna glasmästarfamiljen Briati. | 30 000 SEK |
92 | Spegellampetter, ett par, för två ljus vardera, ca år 1800, Gustavianska. | 50 000 SEK |
93 | Ljuskrona, för sex ljus, Stockholmsarbete i s.k. Haga-modell, Gustaviansk. | 90 000 SEK |
94 | Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk. | 46 000 SEK |
95 | Ljuskrona, för nio ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | Återrop |
96 | Ljuskrona, för fyra ljus, av Olof Westerberg (verksam i Stockholm ca 1769-1811) daterad 1/12 1795, Gustaviansk. | 155 000 SEK |
97 | Ljuskrona, för sex ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk. | 26 000 SEK |
99 | Ljuskrona för tolv ljus, tidigt 1800-tal, Empire. | 75 000 SEK |
100 | Ampel, för sex ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk. | 32 000 SEK |