Fanerad med valnöt och mahogny. Med tre lådor. Dekor med geometriska mönster. Rika belag i förgylld mässing. Dekor med maskaroner. Längd 118, bredd 63, höjd 86 cm. Nyckel medföljer.
A very comparable commode at the Cháteau d`Aulteribe in Dôme. The castle is today in possession of the French state and the commode has the inventory number AUL 1954001114.