Fanerat med alrot. Inläggningar med mässingslist. Förgyllda beslag i mässing. Överskåp med 16 lådor bakom dörrar samt litet skåp med speglar.
Skrivdel med 8 lådor bakom klaff.
Underdel med 6 lådor. Höjd 210, längd 113, bredd 52 cm. Nycklar medföljer.