Fanerad med bl.a. jakaranda. Beslag i förgylld mässing. Snäpplås. Signerad och daterad på översta lådans baksida: "Carl Åhman 11/15 1766". Nyckel medföljer. Längd 95, bredd 49,5, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Carl Barkman: "Carl Åhman - en dold mästare", 80 p uppsats, Konstvetenskapliga institutionen vid Stockholms universitet VT 2004, sid 30-34, avbildad sid 34.