Fanerat och delvis massiv mahogny. Rak form med rundade hörn. Raka kannelerade ben. I sargen låda. Beslag och gallerkant av förgylld brons. Skiva av vit marmor. Signerad med stämpel på ryggen "F SCHEY" och "JME" (Jurés-Menuisiers-Ebénistes). Längd 128, bredd 46, höjd 87 cm. Nyckel medföljer.