Fanerat och delvis massiv mahogny. Rak form. Raka runda kannelerade ben. Rika beslag med ymnighetshorn och blommor. I sargen tre lådor. Beslag och gallerkant av förgylld brons. Bakom klaff tre lådor och fack. Övre sarg med tre lådor. Signerad med stämpel. Nycklar medföljer. Längd 99, bredd 49, höjd 114 cm.