Nr. | Föremål | Klubbat pris |
301 | Matta, antik Ziegler Mahal, ca 452 x 321 cm. | 55 000 SEK |
302 | Kakelplatta, ca 42 x 42 cm, lergods, Persien, Qajardynastin. | Återrop |
303 | Pokal med lock, glas, 1700-tal. | 6 500 SEK |
304 | Spetsglas, 1700-tal. Möjligen Venetianskt. | Återrop |
305 | Pokal, glas. Skånska glasbruket, 1700-tal. | 24 000 SEK |
306 | Pokal, glas. Skånska glasbruket, 1700-tal. | 7 000 SEK |
307 | Pokalglas, möjligen Kungsholms glasbruk. 1700-tal. | 5 000 SEK |
308 | Bägare, glas. Sengustaviansk, sannolikt Cedersbergs glasbruk, omkring år 1800. | 4 000 SEK |
309 | Sejdel, glas. 1700-tal. Med etsade alliansmonongram ”G.R.G. M.E.W. 1781”. | 6 000 SEK |
310 | Pokal, glas. Troligen Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | 7 500 SEK |
311 | Pokaler, glas, ett par. Troligen Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | 16 000 SEK |
312 | Pokal, glas. Troligen Kungsholmens glasbruk, 1700-tal. | 9 000 SEK |
313 | Spetsglas, glas. Troligen Kungsholmglasbruk, 1700-tal. | 1 800 SEK |
314 | Flakong, glas. Omkring 1800. | Återrop |
315 | Vinglas, 13 stycken snarlika. Frankike/Tyskland, sent 1700-tal. | Återrop |
316 | Champagnestrutar, 13 stycken, glas, 1800-tal. | 7 500 SEK |
317 | Vinglas, 12 stycken. Troligen Sverige 1800-tal. | 5 000 SEK |
318 | Vas, glas. Möjligen Ryssland, 1890-tal. | 6 500 SEK |
319 | Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 2 200 SEK |
320 | Gräddkanna, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 9 500 SEK |
321 | Tallrikar, två stycken, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 2 600 SEK |
322 | Potpurriurna med lock, fajans. Marieberg, 1700-talets senare hälft. | 36 000 SEK |
323 | Karott med lock, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, 1700-tal. | 34 000 SEK |
324 | Terrin med lock, fajans. Marieberg, 1765. | 28 000 SEK |
325 | Fat, fajans. Holland, Delft, 1600-talets andra hälft. | Återrop |
326 | Fat, fajans. Holland, 1600-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
327 | Tallrik, fajans. Holland, sent 1600-tal. | Återrop |
328 | Urna, fajans. Holland, sent 1600-tal. | 10 000 SEK |
329 | Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal. | 6 500 SEK |
330 | Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal. | 6 500 SEK |
331 | Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal. | 2 200 SEK |
332 | Figurgrupp, keramik. Italien, Vinovo, märkt 1817. | 32 000 SEK |
333 | Fat, porslin. Empire, 1800-tal. | Återrop |
334 | Paradurna, porslin. Empire, Ludwigsburg, målad av C Goll, tidigt 1800-tal. | Återrop |
335 | Urna, porslin. Bing & Grøndahl, Danmark, 1860-tal. | Återrop |
336 | Jubileumsskål, porslin. Royal Copenhagen, 'Musselmalet', 1999. | 32 000 SEK |
337 | Figurin, porslin. Lomonosov, 1963. | 20 000 SEK |
338 | Ring 18K vitguld med en pärla. | 13 000 SEK |
339 | Burle Marx ring 18K guld och lapis lazuli. | 10 000 SEK |
340 | Collier fyra rader odlade pärlor lås 14K guld med en fasettslipad akvamarin. | 22 000 SEK |
341 | Armband 18K guld. | 38 700 SEK |
342 | Ett par örhängen guld och platina med trappslipade smaragder och gammalslipade diamanter. | 38 000 SEK |
343 | Brosch 18K guld med en fasettslipad akvamarin, pärlor samt gammalslipade diamanter. | 16 000 SEK |
344 | Cartier ring 18K guld. | 16 000 SEK |
345 | Garnityr agat och silver. | Återrop |
346 | Ring silver och 18K guld med en fasettslipad peridot och rosenslipade diamanter. | 11 000 SEK |
347 | En hjärtformad medaljong guld och silver med en fasettslipad rubin och rosenslipade diamanter. | 24 000 SEK |
348 | Ett par örhängen silver med droppformade pärlor samt gammal- och rosenslipade diamanter. | 115 000 SEK |
349 | Brosch silver och 14K guld med en blå sten och rosenslipade diamanter. | 13 000 SEK |
350 | Tiffany & Co ett par örhängen 18K guld design Schlumberger. | 9 000 SEK |
351 | Armband 18K guld med gammal-, åttkant- och baguetteslipade diamanter. | 75 000 SEK |
352 | Cartier armband "Love" 18K vitguld. | 35 000 SEK |
353 | Brosch silver och guld med gammalslipade diamanter i form av en halvmåne. | 42 000 SEK |
354 | Hänge 14K guld med en camé, 1800-tal. | Återrop |
355 | Ring 18K vitguld med en fasettslipad safir och runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
356 | WA Bolin två collier odlade pärlor lås 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter och rubiner. | 8 000 SEK |
357 | Ett par örhängen platina med runda briljantslipade diamanter totalvikt 2.00 ct D if (internally flawless). | 150 000 SEK |
358 | Brosch platina med en trappslipad smaragd samt gammal- och åttkantslipade diamanter. | 16 000 SEK |
359 | Junod ring 18K guld med en fasettslipad safir och trapezslipade diamanter. | 40 000 SEK |
360 | Armband 18K guld. | Återrop |
361 | Carlman brosch 18K guld med safirer, smaragder, rubiner och pärlor. | Återrop |
362 | Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
363 | Ett par påhängen till örhängen 18K vitguld med odlade droppformade Tahiti pärlor och trapezslipade diamanter. | Återrop |
364 | Ring 18K guld med en rund briljantslipad diamant vikt 3.30 ct kvalitet E vs2. | 540 000 SEK |
365 | Hjärtformat hänge/medaljong 18K guld med gammalslipade diamanter. | 95 000 SEK |
366 | Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter totalvikt 1.04 ct kvalitet E vs1 och E si2. | 44 000 SEK |
367 | Ett par manschettknappar 18K guld med två gammalslipade diamanter. | Återrop |
368 | Armband 18K guld och emalj. | Återrop |
369 | Brosch i form av måne silver och guld med gammal- och rosenlipade diamanter. | 28 000 SEK |
370 | Ring 18K vitguld med en rund briljantslipad diamant vikt ca 1.70 ct kvalitet ca F si. | Återrop |
371 | Armband 18K guld. | 55 000 SEK |
372 | Collier platina med gammalslipade diamanter. | 130 000 SEK |
373 | Ett par örhängen guld och silver med cabochonslipade safirer och rosenslipade diamanter. | 24 000 SEK |
374 | WA Bolin ring 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd. | 24 000 SEK |
375 | WA Bolin brosch 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd och åttkantslipade diamanter. | Återrop |
376 | WA Bolin collier/ett par armband odlade pärlor lås 18K vitguld med cabochonslipade smaragder. | Återrop |
377 | WA Bolin ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter. | 50 000 SEK |
378 | Ring 22K guld med smaragder. | 12 000 SEK |
379 | Collier 14K guld med fasettslipade ametister. | 36 000 SEK |
380 | Gilbert Albert collier 18K guld med odlade pärlor och runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
381 | Tina Karlsson ring 18K guld med en oval fasettslipad citrin. | 12 000 SEK |
382 | Cartier ring 18K guld och emalj med runda briljantslipade diamanter, safirer och smaragder. | Återrop |
383 | Ett par örhängen 18K vitguld med fasettslipade droppformade akvamariner. | 15 000 SEK |
384 | Ett par örhängen 18K vitguld med odlade Söderhavspärlor och runda briljantslipade diamanter. | 20 000 SEK |
385 | Brosch i form av pil silver och guld med åttkant-och rosenslipade diamanter. | Återrop |
386 | Hugo Strömdahl ring 18K vitguld med tre gammalslipade diamanter. | 38 000 SEK |
387 | Ring platina med en cushionformad gammalslipad diamant vikt 3.39 ct kvalitet J vs1 enligt medföljande HRD-certifkat. | Återrop |
388 | Brosch 18K guld och emalj med åttkantslipade diamanter. | 19 000 SEK |
389 | Hängsmycke 14K guld och silver med gammal- och rosenslipade diamanter. | 14 000 SEK |
390 | Ring 18K vitguld med en fasettslipad safir och gammalslipade diamanter. | Återrop |
391 | Ett par örhängen 18K vitguld med odlade droppformade pärlor och runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
392 | Brosch 18K vitguld med odlade pärlor samt gammal-, åttkant- och rosenslipade diamanter. | Återrop |
393 | Tina Karlsson halsring 18K guld med en stor droppe av kvarts. | 13 500 SEK |
394 | Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter totalvikt ca 2.00 ct kvalitet ca H/I vs. | 75 000 SEK |
395 | Collier odlade Söderhavspärlor. | 36 000 SEK |
396 | Ett par örhängen 18K guld med pärlor, möjligen naturliga, samt gammalslipade diamanter. | 36 000 SEK |
397 | Gübelin ring platina och 18K guld med en radiantslipad diamant 3.21 ct Fancy Intense Yellow vvs 1. | Återrop |
398 | Collier och armband 18K guld. | 40 000 SEK |
399 | Ett par örhängen 18K vitguld med fasettslipade smaragder. | Återrop |
400 | Ring 18K vitguld med en fasettslipad peridot och runda briljantslipade diamanter. | 17 000 SEK |