totalvikt ca 0.50 ct, bredd 9 - 35 mm, längd ca 35 cm, totalvikt 73 g. Signerad Gilbert Albert och med svenska importstämplar.
Albert Gilbert (1930-2019) var en schweizisk guldsmed som började sin karriär hos Patek Philippe som formgivare av både klockor och smycken. 1962 startade han sin egen firma och är flerfaldigt belönad för sina smycken i elegant modernistisk stil.