Fanerade med bl.a. amarant, jakaranda och rosenträ. Dekor med motiv av musiktrofé. Beslag av förgylld mässing. Skivor av marmor. Invändigt hyllplan. Signerade "F.G. TEUNE samt JME" (Jurés-Menuisiers-Ébénistes, fransk skråstämpel). Nyckel medföljer. Höjd 87,5, bredd 72, djup 43,5 cm.
Hults Bruk, Kvillinge socken, Östergötland.
François Gaspard Teuné möbler håller hög kvalitet och han levererade till franska hovet, bl a åt Ludvig XVI:s bror, hertigen av Artois sedermera kung Charles X. För honom utförde han sin främsta möbel, en cylindersekretär 1781, i dag i de brittiska kungliga samlingarna (RCIN 2548).