Terrakottaröd botten med stor grön medaljong, stiliserade polykroma blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.
Ställvis något hårdare slitage, smutsig, fläckar, varav några stela. Baksidan med obetydliga malskador, kortsidorna saknar några knutrader.