Polykrom pastoral scen med träd, blommor och herdinna spelande flöjt för två får. Inskriptioner: "Pastorum Carmina Ludo" och "La Poesie Pastorale". Bård med blommor och i hörnen krona. Ull och silke. Fodrad.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, konserverad, lagningar, kompletteringar, skador. Bården möjligen från en annan samtida tapet.
Privat samling från en svensk adelsfamilj.