Kan inte nå servern

Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller på följande dagar: fredag den 14 juni samt måndag den 17 juni till torsdag den 20 juni.
 
Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.
 
Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 28 juni kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.
 
Fr.o.m. 3 juli debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

 
1366 föremål
571. Diadem och ett par örhängen silver med paste, 1800-tal.
571. Diadem och ett par örhängen silver med paste, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1356. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1356. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
82. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
82. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1339. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1339. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
154. Konsol, Stockholmsarbete i Carl Hårlemans art, 1700-talets mitt, Rokoko.
154. Konsol, Stockholmsarbete i Carl Hårlemans art, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
960. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
960. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
966. Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin with Daoguang mark.
966. Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin with Daoguang mark.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1360. Skrivställ, hardwood, skinn och tenn. Japan, Meiji (1868-1912).
1360. Skrivställ, hardwood, skinn och tenn. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1328. Gallerskål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1328. Gallerskål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1063. Snusflaska, porslin. Qingdynastin, med sigillmärke i rött.
1063. Snusflaska, porslin. Qingdynastin, med sigillmärke i rött.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1286. Vas, porslin. Qingdynastin.
1286. Vas, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
605. Oskar Bergman, "Vårbjörkar".
605. Oskar Bergman, "Vårbjörkar".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1108. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1108. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1084. Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1084. Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1348. Fat, ett par, porslin. Troligen Republik, med Yongzhengs märke.
1348. Fat, ett par, porslin. Troligen Republik, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
130. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1109. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1109. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
365. Olof Yttraeus, bägare, silver, Uppsala 1785. Gustaviansk.
365. Olof Yttraeus, bägare, silver, Uppsala 1785. Gustaviansk.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1353. Inros, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1353. Inros, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1251. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1251. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1304. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1304. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1118. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
1118. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
188. Vapensten, för adliga ätten Yxkull nr. 76, omkring år 1700.
188. Vapensten, för adliga ätten Yxkull nr. 76, omkring år 1700.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
366. Anders Dunderberg, bägare, delvis förgyllt silver, Gävle 1795.
366. Anders Dunderberg, bägare, delvis förgyllt silver, Gävle 1795.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1045. Plakett, jade. Qingdynastin, 1700-tal.
1045. Plakett, jade. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
501. Cartier ett par örhängen 18K guld i tre olika färger.
501. Cartier ett par örhängen 18K guld i tre olika färger.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
330. Matta, antik, silke Keshan/Feraghan, ca 195 x  121 cm.
330. Matta, antik, silke Keshan/Feraghan, ca 195 x 121 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
276. Antik Van kelim, östra Anatolien, ca 328 x 167 cm.
276. Antik Van kelim, östra Anatolien, ca 328 x 167 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1137. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1137. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
891. Owe Zerge, Porträtt föreställande Åke Carlsten, sju år.
891. Owe Zerge, Porträtt föreställande Åke Carlsten, sju år.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
736. Louis Masreliez Hans art, Fris med kentaurer/överstycke.
736. Louis Masreliez Hans art, Fris med kentaurer/överstycke.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1043. Hårdekoration, guld. Song/Mingdynasti.
1043. Hårdekoration, guld. Song/Mingdynasti.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1279. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti.
1279. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
135. Fickur, av Joseph Martineau (urmakare i London 1744-94).
135. Fickur, av Joseph Martineau (urmakare i London 1744-94).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
981. Fat, porslin. Kina, 1600-tal med Chenghuas märke.
981. Fat, porslin. Kina, 1600-tal med Chenghuas märke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1272. Jardiniere, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
1272. Jardiniere, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
974. Cabaret, fem delar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
974. Cabaret, fem delar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1293. Skålar, två stycken, porslin. Bencharong, Thailand, 1800-tal.
1293. Skålar, två stycken, porslin. Bencharong, Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
608. Thure Wallner, Blåvingar på solhatt.
608. Thure Wallner, Blåvingar på solhatt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
158. Skrin, Tyskland, Thüringen, 1600-talets mitt, Barock.
158. Skrin, Tyskland, Thüringen, 1600-talets mitt, Barock.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
275. Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 340 x 163 cm.
275. Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 340 x 163 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
222. Desserttallrikar, ett par, vapenporslin. Meissen, 1800-tal.
222. Desserttallrikar, ett par, vapenporslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
202. Flintlåsgevär, av Jakob Nusbaum, Stockholm, (1731-1784).
202. Flintlåsgevär, av Jakob Nusbaum, Stockholm, (1731-1784).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1090. Fat, fem stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1090. Fat, fem stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
648. John Börjeson, ”Musiken”.
648. John Börjeson, ”Musiken”.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
284. Antik Qashqai kelim, ca 380 x 148 cm.
284. Antik Qashqai kelim, ca 380 x 148 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
658. Michel-Joseph Speeckaert, Stilleben med blommor och fågel.
658. Michel-Joseph Speeckaert, Stilleben med blommor och fågel.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
213. Terrin med lock, fajans, Rörstrand 1700-tal.
213. Terrin med lock, fajans, Rörstrand 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
620. Nils Kreuger, "Strand vid Kalmar" (Johanneslund).
620. Nils Kreuger, "Strand vid Kalmar" (Johanneslund).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
786. Lotte Laserstein, Reciterande man.
786. Lotte Laserstein, Reciterande man.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
265. Shamshir, Persien, Zand-/Qajardynastin.
265. Shamshir, Persien, Zand-/Qajardynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1134. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1134. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1169. Jacka, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1169. Jacka, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
587. Gaudy ett par örhängen med påhängen 18K vitguld med odlade pärlor.
587. Gaudy ett par örhängen med påhängen 18K vitguld med odlade pärlor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
500. Bulgari ett par örhängen 18K guld med topaser "Pyramid".
500. Bulgari ett par örhängen 18K guld med topaser "Pyramid".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
258. Åkdyna, broderad, ca 92 x 44 cm, Skåne, signerad BD och daterad 1839.
258. Åkdyna, broderad, ca 92 x 44 cm, Skåne, signerad BD och daterad 1839.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1160. Bägare, porslin. Transition, 1600-tal.
1160. Bägare, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
895. Elias Erdtman, Månsken över vattendrag (Heyst-sur-Mer).
895. Elias Erdtman, Månsken över vattendrag (Heyst-sur-Mer).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1054. Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1700-tal.
1054. Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1319. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1319. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1315. Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1315. Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
87. Ram med spegelglas, omkring år 1700, Barock.
87. Ram med spegelglas, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?