Så kallad "pendule borne". Fanerad med amboynarot. Beslag av förgylld brons. Rektangulärt urhus med vitemaljerad tavla med romserska sifferindex, signerad " Barrand à Paris", uppburet av flankerande sfinxer, på rektangulär sockel och fyra kulfötter. Längd 18,5, bredd 15,5, höjd 29,5 cm. Pendel medföljer.