78
1528831

Stolar, fyra stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
899 - 1 080 EUR
939 - 1 130 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bemålade i vitt med bronserade detaljer. Skuren dekor av fleuroner och kymation. Kragade kannelerade ben. Tre stycken signerade EÖM. Sitthöjd 45, rygghöjd 92 cm.

Proveniens

Per Parén Collection

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?