222
1536756

Desserttallrikar, ett par, vapenporslin. Meissen, 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
907 - 1 360 EUR
985 - 1 480 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Underglasyrblått fabriksmärke. Inpressat nummer 47. Konturerat bräm med genombruten näckrosdekor, centralt motiv av två svanar i damm omgivna av tranor och fiskar. Målad polykrom och förgylld dekor, centralt motiv av alliansvapen för släkten von Sachsen och det svenska lilla riksvapnet under kunglig krona. Diameter 24,5 cm.

Proveniens

Servisen är tillverkad som bröllopsservis för Gustav IV Adolfs barnbarn Carolas, prinsessa av Vasas, bröllop med prins Albert av Sachsen, i samband med att han kröns till kung 1873, beställs denna servis med de bådas monogram under kunglig krona.

Tillverkad med inspiration från den berömda 'Svanservisen' som designades av JJ Kändler och JF Eberlein 1737-1741.