Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.

⟶ Se öppettider

1366 föremål
977. Skålfat, porslin. Kina, Republik, med märke.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1306. Tallrik, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1003. Små bord/ställ, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
923. Man i pipkrage.
923. Man i pipkrage.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1028. Lyktor, ett par, glas och metall. Kina, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
987. Plakett, porslin. Kina, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1029. Penselställ, porslin. Kina, daterad 1968.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1349. Skål, porslin, Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1027. Coasters, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
989. Rökelsekar, mässing. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1075. Vas, kopparlegering, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
997. Tuschavklappning, på papper. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
983. Kopp, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke (1875-1908).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
976. Kopp, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1002. Kista, hongmu med mässingsbeslag. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1273. Tekanna med lock, porslin. Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
986. Fat, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1078. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1007. Rullmålning, akvarell och tusch på papper, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
869. Adelskvinna med briljanterat hovdamsmonogram.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
864. Carl August Ehrensvärd, Samtalande män.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
863. Carl August Ehrensvärd, Knäböjande man (Illustration ur brev).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
207. Spetsglas, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1170. Sidenbrokad, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1047. Pärla, skulpterat glas. Qingdynastin.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
189. Sigill för adliga ätten Stiernheim, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1166. Fat, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
209. Pokalglas, slipad dekor. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1182. Assietter, två stycken, porslin. Sen Ming-/tidig Qingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
770. Meissen, Kaffekoppar med fat, fyra stycken, porslin, 1920-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1101. Flaska, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
868. Niclas Lafrensen d.ä. Tillskriven, Porträtt av adelsman i harnesk.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1201. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
137. Fickur, av Samson, London, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1060. Figurin, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
208A. Bägare, glas, troligen Tyskland/Böhmen, daterad 1795.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1168. Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1079. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
191. Hyvel, daterad 1748.
191. Hyvel, daterad 1748.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
214. Bläckställ, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 22/11 1745.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1258. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1050. Bricka, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1156. Fat, ett par, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1153. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1159. Cabaretdelar, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1146. Kruka, porslin. Mingdynastin, omkring 1500.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
975. Fat, tre stycken, porslin. Sen Qingdynasti, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1219. Bältesspänne, förgylld koppar och sten. Qingdynastin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
178. Smörask med lock, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1184. Figuriner, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1103. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1056. Schatull med tuschstavar, nio stycken. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
169. Saltkar ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1243. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1249. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
180. Smörask med lock, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
994. Hänge samt snusflaska, jade. Qingdynastin.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
179. Smörask med lock, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1033. Miniatyrträd, sten, lac burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1019. Tuschavklappningar, en samling. Kina, 1900-tal. (10).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
922. Catharina Sperling-Heckel, Ung adelsgosse.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1185. Brosch, jade. Kina, Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1167. Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1144. Ytterfoder, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1334. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1143. Handfat, porslin. Qingdynastin/omkring 1900.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1314. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
996. Solfjäder, signerad “Shuping”, troligen Yao Shuping (c. 1882-1924).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?