191
1558676

Hyvel, daterad 1748.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
360 - 540 EUR
376 - 563 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71
Hyvel, daterad 1748.

Ebenholz, buxbom och ben. Skuren dekor av blommor och blad mot pikerad botten. Ovansidan med datering 1748. Skulpterat handtag i form av ett fågelhuvud. Med en profilerad kil samt hyvelstål. Läng 13,5. bredd 3,7, höjd 6,5 cm.

Proveniens

Sannolikt tillverkad för Adolf Fredrik, svarvkammaren på Kina slott.

Jämför de tre mycket snarlika hyvlar som tillhört Adolf Fredrik på Svarvkammaren, Kina slott, nu i Livrustkammarens samlingar: 8238_LRK; jämför även tre hyvlar försedda med Adolf Fredriks ägarmärkning, försålda på Bukowskis Internationella vårauktion 540, 2006, kat. nr. 639-41. En ytterligare uppsättning om fyra med Adolf Fredriks monogram märkta hyvlar återfinns i en svensk privatsamling.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?