Delvis förgyllt silver och polykrom emalj. Åttauddig, med koncentriska emaljcirklar inom förgyllda bårder, i mitten bokstäverna "SAR", mellerst med mottot "PRAEMIANDO INCITAT", ytterst en bård av förgyllda mönsterslingor mot grön botten. Ostämplad. Diameter cirka 74mm.