430
1563176

St. Stanislausordens Kraschan, 1:a klass, silver och emalj, troligen innan 1831.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
899 - 1 350 EUR
939 - 1 410 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Delvis förgyllt silver och polykrom emalj. Åttauddig, med koncentriska emaljcirklar inom förgyllda bårder, i mitten bokstäverna "SAR", mellerst med mottot "PRAEMIANDO INCITAT", ytterst en bård av förgyllda mönsterslingor mot grön botten. Ostämplad. Diameter cirka 74mm.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?