Kan inte nå servern

Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller på följande dagar: fredag den 14 juni samt måndag den 17 juni till torsdag den 20 juni.
 
Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.
 
Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 28 juni kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.
 
Fr.o.m. 3 juli debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

 
1366 föremål
352. Necessär, silver, 1700-tal, saknar stämplar.
352. Necessär, silver, 1700-tal, saknar stämplar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1212. Glasmålning. Qingdynastin, omkring 1800.
1212. Glasmålning. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
215. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
215. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1282. Fat, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis märke och period (1862-74).
1282. Fat, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis märke och period (1862-74).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1268. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
1268. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1131. Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1131. Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1093. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
1093. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1148. Flaska, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1148. Flaska, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1305. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1305. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1057. Tedosor i schatull, tenn. Qingdynastin, 1800-tal.
1057. Tedosor i schatull, tenn. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1025. Vas, ge-glasyr. Qingdynastin, 1800-tal.
1025. Vas, ge-glasyr. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1247. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1247. Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. Thomas Whipham, bägare, silver, London 1781.
421. Thomas Whipham, bägare, silver, London 1781.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
199B. Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
199B. Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1080. Praktfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1080. Praktfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
190. Sigill för Greve Gustaf Cronhielm (1664-1737).
190. Sigill för Greve Gustaf Cronhielm (1664-1737).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
210. Vinglas, sex stycken. Tyskland, 1700-tal.
210. Vinglas, sex stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
212. Urna, fajans. Holland, 1700-tal.
212. Urna, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
285. Matta, antik Afshar, sydöstra Iran, ca 206 x 156 cm.
285. Matta, antik Afshar, sydöstra Iran, ca 206 x 156 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1188. Skulptur, sten. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.
1188. Skulptur, sten. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
405. Johan Petter Grönvall, karott, silver, Stockholm 1825.
405. Johan Petter Grönvall, karott, silver, Stockholm 1825.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
282. Asmalyk, antik, Yomud, ca 122 x 71 cm.
282. Asmalyk, antik, Yomud, ca 122 x 71 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1325. Skålfat, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1325. Skålfat, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1336. Skålfat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.
1336. Skålfat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1278. Fiskbassäng/Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1278. Fiskbassäng/Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
201. Bergsmansyxa, Sverige, daterad 1778.
201. Bergsmansyxa, Sverige, daterad 1778.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
565. Kors silver och 14K guld med rosenslipade diamanter.
565. Kors silver och 14K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
568. Ett par örhängen silver och 14K guld med rosenslipade diamanter.
568. Ett par örhängen silver och 14K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1287. Bordslampor/vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1287. Bordslampor/vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1351. Fat, satsuma. Japan, Meiji (1868-1912).
1351. Fat, satsuma. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1204. Rock, broderat siden. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1204. Rock, broderat siden. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1290. Vas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1290. Vas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1085. Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1085. Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1329. Saltkar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1329. Saltkar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1342. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1342. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1346. Månadskopp, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
1346. Månadskopp, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1333. Teburk, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1333. Teburk, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1235. Skål, blanc de chine. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1235. Skål, blanc de chine. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1072. Rökelsekar med lock, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1072. Rökelsekar med lock, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
567. Ring 14K guld och silver med rosenslipade diamanter.
567. Ring 14K guld och silver med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
535. Kedja 18K guld.
535. Kedja 18K guld.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
1288. Penselbad, porslin. Sen Qingdynasti.
1288. Penselbad, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1133. Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1133. Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1296. Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1296. Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1242. Fat, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1242. Fat, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
980. Ask med lock, porslin. 1600-tal, med Wanlis märke.
980. Ask med lock, porslin. 1600-tal, med Wanlis märke.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
993. Skulpturer, tre stycken, nefrit samt ett sigill i soapstone, Qingdynastin.
993. Skulpturer, tre stycken, nefrit samt ett sigill i soapstone, Qingdynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
196. Bröllopsskåp, daterat 1798.
196. Bröllopsskåp, daterat 1798.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1071. Skulpturer, fyra stycken, brons. Mingdynastin och tidigare.
1071. Skulpturer, fyra stycken, brons. Mingdynastin och tidigare.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
671. Caleb Althin, Porträtt av Pierre Louis Alexandre (Pettersson).
671. Caleb Althin, Porträtt av Pierre Louis Alexandre (Pettersson).
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
866C. Louis Masreliez, Antik figurscen.
866C. Louis Masreliez, Antik figurscen.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
887. Owe Zerge, Gosse i profil.
887. Owe Zerge, Gosse i profil.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
668. Gustaf Wilhelm Palm, Flanören.
668. Gustaf Wilhelm Palm, Flanören.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1196. Hattställ, hardwood. Qingdynastin.
1196. Hattställ, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1217. Penselbad, nefrit. Kina, 1900-tal.
1217. Penselbad, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
861. Johan Tobias Sergel, Studie av en man.
861. Johan Tobias Sergel, Studie av en man.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
862. Johan Tobias Sergel, Manshuvud.
862. Johan Tobias Sergel, Manshuvud.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1187. Rökelsekar, brons. Qingdynastin med Xuandes märke.
1187. Rökelsekar, brons. Qingdynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1130. Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1130. Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1048. Speglar, två stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).
1048. Speglar, två stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
988. Rökelskar, brons, 1600/1700-tal.
988. Rökelskar, brons, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1155. Fat, två stycken, porslin. Tianqi, 1600-tal.
1155. Fat, två stycken, porslin. Tianqi, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1061. Penselbad/rökelsekar, celadon. Sen Mingdynasti.
1061. Penselbad/rökelsekar, celadon. Sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
198. Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827.
198. Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1119. Ytterfoder, porslin, Kina, 1900-tal.
1119. Ytterfoder, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
937. Elegant dam med vinglas.
937. Elegant dam med vinglas.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
571. Diadem och ett par örhängen silver med paste, 1800-tal.
571. Diadem och ett par örhängen silver med paste, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1183. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1183. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?