668
1560794

Gustaf Wilhelm Palm

(Sverige, 1810-1890)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
719 - 899 EUR
751 - 939 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Sverige, 1810-1890)

Flanören

Signerad GW och en stiliserad palm. Daterad 1885. Olja på pannå 25,5 x 17 cm.

Proveniens

Beijer Auktioner, Klassiska höstauktion, 6 - 8 november 1990, kat. nr 252.

Auktionens impressionistiskt präglade gatuskildring med en ung, parasollförsedd dam som lyfter på kjolen när hon passerar en vattenpöl på trottoaren, avviker onekligen från det man främst förknippar med Gustaf Wilhelm Palm. Konstnären blev berömd för sina många landskapsskildringar från Italien, utförda i en stil präglad av den klassicerande tysk-romerska stillandskapskonst som han lärt sig under sina tio år i Rom på 1840-talet. Dessa ateljébetonade målningar blev mycket populära och när Palm i början av 1850-talet återvände till Sverige strömmade beställningarna in.

Hemma i Sverige fortsatte Gustaf Wilhelm Palm att måla i samma stil under resten av karriären, men på 1880-talet kommer den åldrade konstnären under en period in i ett osedvanligt kreativt flöde. I sin presentation av konstnären framhåller Brita Linde hur Palm då bland annat utför ”en rad utsökta akvareller från Gotland, ofta målade vått i vått i ett impressionistiskt maner som var fullt i takt med tidens friluftsmåleri”. Det är i ljuset av detta som vi skall se auktionens målning från 1885. Här är onekligen Palm i takt med tiden, då han likt en av de samtida franska impressionisterna fångar ett ögonblick i flykten, i form av den unga damens lätt lyfta kjol. Motivet ger intryck av att vara självupplevt på plats under en av konstnärens stadspromenader. Gustaf Wilhelm Palm lyckas förmedla den känslan så att även vi som betraktare tycker oss förflyttade i tid och rum till gatulivet i 1880-talets Stockholm.

Målningen visar också på Palms fina koloristiska förmåga, vilken hade uppmärksammats redan under studieåren. På ett effektfullt sätt lyfts den i grunden dämpade koloriten av några få inslag i form av det vita i kvinnans framsträckta ben, det röda parasollet och det blå föremålet i skyltfönstret - tre inslag i trikolorens färger som blir en diskret blinkning till de franska förebilderna. Gustaf Wilhelm Palm tycks ha utfört auktionens målning endast för sitt eget höga nöjes skull, utan tanke på att anpassa sig till den konservativa svenska kundkretsen. Därigenom har han uppnått en osedvanlig fräschör i sin framställning av ett ögonblick som förnöjer den uppmärksamme, men som går den stora massan spårlöst förbi. Av en fragmentarisk etikett på målningens baksida framgår också att Gustaf Wilhelm Palm har skänkt auktionens målning till en ”Fröken August”.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?