Kan inte nå servern

Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller på följande dagar: fredag den 14 juni samt måndag den 17 juni till torsdag den 20 juni.
 
Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.
 
Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 28 juni kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.
 
Fr.o.m. 3 juli debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

 
1366 föremål
357. Nils Ljungberg, bägare, silver, Örebro 1761. Rokoko.
357. Nils Ljungberg, bägare, silver, Örebro 1761. Rokoko.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
435. Nils Hedenskog, dosa, 18K guld, Stockholm 1828.
435. Nils Hedenskog, dosa, 18K guld, Stockholm 1828.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
421. Thomas Whipham, bägare, silver, London 1781.
421. Thomas Whipham, bägare, silver, London 1781.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
293. Matta, semiantik Täbris, ca 270 x 182 cm.
293. Matta, semiantik Täbris, ca 270 x 182 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
199C. Adolf Fredrik, plåtmynt, 4 daler silvermynt, Avesta 1756.
199C. Adolf Fredrik, plåtmynt, 4 daler silvermynt, Avesta 1756.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
199B. Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
199B. Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
562. Bulgari ett par örhängen 18K guld.
562. Bulgari ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
90. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
90. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
438. W.A. Bolin, skål med lock, silver, Stockholm 1919.
438. W.A. Bolin, skål med lock, silver, Stockholm 1919.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
645. Christian Eriksson, "Elof".
645. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
898. John Bauer Efter, Humpe.
898. John Bauer Efter, Humpe.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
434. Erik Ytterbom, etui, 18K guld, Stockholm 1811.
434. Erik Ytterbom, etui, 18K guld, Stockholm 1811.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
572. Tiara 18K guld och silver med gammal- och rosenslipade diamanter.
572. Tiara 18K guld och silver med gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
407. Gustaf Theodor Folcker, stor skål, silver, Stockholm 1857. Nyrokoko.
407. Gustaf Theodor Folcker, stor skål, silver, Stockholm 1857. Nyrokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
422. John Scofield, vinkanna, sterling silver, London 1787.
422. John Scofield, vinkanna, sterling silver, London 1787.
Klubbat pris 
12 800 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
673. Carl Skånberg, Dandyn.
673. Carl Skånberg, Dandyn.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1030. Vajradhara, förgylld brons. Tibet, ca 1500-tal.
1030. Vajradhara, förgylld brons. Tibet, ca 1500-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
521. Ett par örhängen platina med runda briljantslipade diamanter.
521. Ett par örhängen platina med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
893. Wilhelm Smith, Drosksamling vid Arvfurstens palats, Stockholm.
893. Wilhelm Smith, Drosksamling vid Arvfurstens palats, Stockholm.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
459. Jardiniere/fruktskål, silver och slipat glas, W.A. Bolin 1912-1917.
459. Jardiniere/fruktskål, silver och slipat glas, W.A. Bolin 1912-1917.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
717. Owe Zerge, Pojke i halsduk.
717. Owe Zerge, Pojke i halsduk.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
409. Bestickuppsättning, 24 delar, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1907-1923.
409. Bestickuppsättning, 24 delar, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1907-1923.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
465. Praktfat, glas och silver, W.A. Bolin, Stockholm 1920.
465. Praktfat, glas och silver, W.A. Bolin, Stockholm 1920.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
575. Armband 18K guld, Jan Hellströmer för W.A. Bolin.
575. Armband 18K guld, Jan Hellströmer för W.A. Bolin.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1118. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
1118. Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
929A. Carl Johan Hjelm, ”Carthagos ärröfring af Scipio”.
929A. Carl Johan Hjelm, ”Carthagos ärröfring af Scipio”.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1080. Praktfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1080. Praktfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
188. Vapensten, för adliga ätten Yxkull nr. 76, omkring år 1700.
188. Vapensten, för adliga ätten Yxkull nr. 76, omkring år 1700.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
177. Saltkar, ett par, 1800-talets början, Empire.
177. Saltkar, ett par, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
190. Sigill för Greve Gustaf Cronhielm (1664-1737).
190. Sigill för Greve Gustaf Cronhielm (1664-1737).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
732. Arvid Knöppel, Stående björn.
732. Arvid Knöppel, Stående björn.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
150. Ljusstakar ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.
150. Ljusstakar ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
147. Kandelabrar, ett par, för tre ljus, 1800-tal, Empirestil.
147. Kandelabrar, ett par, för tre ljus, 1800-tal, Empirestil.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
866D. Ulrica Fredrica Pasch, "Carl Ferdinand Lorentz Giers" (1755-1798).
866D. Ulrica Fredrica Pasch, "Carl Ferdinand Lorentz Giers" (1755-1798).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1053. Ask med lock, zitan och jade. Qingdynastin, 1700-tal.
1053. Ask med lock, zitan och jade. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1161. Stop, porslin. Transition, 1600-tal.
1161. Stop, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1157. Fat, två stycken, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
1157. Fat, två stycken, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1050. Bricka, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
1050. Bricka, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1048. Speglar, två stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).
1048. Speglar, två stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
217. Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
217. Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
218. Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
218. Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1299. Praktvas, porslin. Kina, 1900-talets mitt.
1299. Praktvas, porslin. Kina, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1315. Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1315. Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1319. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1319. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
131. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.
131. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1195. Altarbord, zitan. Qingdynastin, 1800-tal.
1195. Altarbord, zitan. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
999. Bord/pall 'Fangdeng', huali, 1600/1700-tal.
999. Bord/pall 'Fangdeng', huali, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1000. Bord, huanghuali. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
1000. Bord, huanghuali. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
975. Fat, tre stycken, porslin. Sen Qingdynasti, sekelskiftet 1900.
975. Fat, tre stycken, porslin. Sen Qingdynasti, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
988. Rökelskar, brons, 1600/1700-tal.
988. Rökelskar, brons, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1106. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1106. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1230. Skål, keramik, av "Yaozhou-typ", Songdynastin (960-1279).
1230. Skål, keramik, av "Yaozhou-typ", Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1252. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1252. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?