Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | SKRIVSKÅP, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745), senbarock. | 48 000 SEK |
2 | SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 40 000 SEK |
3 | KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut. | 24 000 SEK |
4 | HÖRNSKÅP, ett par, av Léonard Boudin (1735-1804), mästare i Paris 1761, Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 80 000 SEK |
5 | SKRIVBORD, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50. | 70 000 SEK |
6 | SKRIVBORD, sk Bureau Mazarin, Frankrike omkring år 1700, barock, kretsen av Nicolas Sageot (1666-1731). | 175 000 SEK |
7 | SKRIVBORD med UPPSATS, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 30 000 SEK |
8 | SEKRETÄR, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk. | 32 000 SEK |
9 | KUNGLIGT BORD, tillhört Lovisa Ulrika (drottning av Sverige 1751–1771), rokoko, 1700-talets mitt. | 140 000 SEK |
10 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
11 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 95 000 SEK |
12 | KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt. | 55 000 SEK |
13 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
14 | KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt. | 34 000 SEK |
15 | KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början. | 34 000 SEK |
16 | KONSOLBORD, sengustavianskt, omkring år 1800. | 32 000 SEK |
17 | KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början. | 20 000 SEK |
18 | KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 50 000 SEK |
19 | KONSOLBORD, svensk empire, 1820/30-tal. | 25 000 SEK |
20 | KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft. | 28 000 SEK |
21 | HÖRNBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
22 | SPELBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), rokoko. | 22 000 SEK |
23 | KLAFFBORD, ett par, av Gottlieb Iwersson 1803, sengustavianska. | 32 000 SEK |
24 | BORD, sengustavianskt stockholmsarbete i Gottlieb Iwersson art, 1700-talets slut. | 37 000 SEK |
25 | BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
26 | BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
27 | BORD, av Fredrik August Eckstein (mästare i Stockholm 1794-1814), sengustavianskt. | 20 000 SEK |
28 | BORD, tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), sengustavianskt, tidigt 1800-tal. | Återrop |
29 | DAMARBETSBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt, 1770-talets andra hälft. | 2 000 000 SEK |
30 | DAMARBETSBORD, i Anders Lundelius art (mästare i Stockholm 1778-1823), gustavianskt. | Återrop |
31 | DAMARBETSBORD, i Anders Lundelius art (mästare i Stockholm 1778-1823), gustavianskt, 1700-talets slut. | Återrop |
32 | TOILETTEBORD, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerat, gustavianskt, omkring år 1780. | 115 000 SEK |
33 | FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun (Johan Nils Asplind, verksam i Falun 1783-1820). | Återrop |
34 | GUERIDON, sengustaviansk, omkring år 1800. | 28 000 SEK |
35 | MATSALSBORD, England, 1800-tal. | 25 000 SEK |
36 | MATSALSBORD, Georg III, 1700-talets slut. | 42 000 SEK |
37 | MATSALSBORD, England, 1800-tal. | Återrop |
38 | BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), tidig rokoko. | Återrop |
39 | BYRÅ, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745), senbarock. | 20 000 SEK |
40 | BYRÅ, tillskriven Johan Henrik Reimers (mästare i Stockholm 1754-1773), tidig rokoko. | 100 000 SEK |
41 | BYRÅ, av Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777), rokoko. | 115 000 SEK |
42 | BYRÅ, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), rokoko. | 36 000 SEK |
43 | BYRÅ, tillskriven Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), rokoko. | 30 000 SEK |
44 | JÖNS EFVERBERGS MÄSTERSTYCKE, Stockholm 1775, byrå, gustaviansk. | 175 000 SEK |
45 | BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut. | 195 000 SEK |
46 | BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut. | Återrop |
47 | BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut. | 50 000 SEK |
48 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk, daterad 1786. | Återrop |
49 | BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk. | 80 000 SEK |
50 | BYRÅ, av Lorentz Lundelius (mästare i Köping-Kungsör 1793-1805), sengustaviansk. | 20 000 SEK |
51 | BYRÅ, av Anders Lundelius 1781 (mästare i Stockholm 1778-1823), gustaviansk. | 30 000 SEK |
52 | BYRÅ, tillskriven Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806 ), sengustaviansk. | 55 000 SEK |
53 | BYRÅ, av Johan Wilhelm Metzmacher (mästare i Stockholm 1769-1783), sengustaviansk. | 22 000 SEK |
54 | BYRÅ, Italien, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
55 | BYRÅ, Italien, 1700-talets slut. | Återrop |
56 | SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 25 000 SEK |
57 | SOFFA, gustaviansk, 1700-talets slut. | 27 000 SEK |
58 | DAGBÄDD sk Lit de repos, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | 44 000 SEK |
59 | BÄNK, av Nils Thorsson (f. 1779, d. 1848), Ingemantorp, Lindome, sengustaviansk. | Återrop |
60 | SOFFA, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 22 000 SEK |
61 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 38 000 SEK |
62 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 38 000 SEK |
63 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 24 000 SEK |
64 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 24 000 SEK |
65 | KARMSTOL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 10 000 SEK |
66 | KARMSTOLAR, två stycken, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | 12 000 SEK |
67 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1770/80-tal, gustavianska. | 80 000 SEK |
68 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | Återrop |
69 | KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1814), gustavianska. | 44 000 SEK |
70 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | Återrop |
71 | KARMSTOLAR, ett par snarlika, gustavianska, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
72 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
73 | KARMSTOLAR, ett par, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1789-1794), gustavianska. | 20 000 SEK |
74 | KARMSTOLAR, ett par, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1789-1794). | 20 000 SEK |
75 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander, (mästare i Stockholm 1777), gustavianska. | 37 000 SEK |
76 | KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812), gustavianska. | 30 000 SEK |
77 | KARMSTOLAR, ett par, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1789-1794), gustavianska. | 36 000 SEK |
78 | KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
79 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets slut, gustavianska. | 20 000 SEK |
80 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska. | 150 000 SEK |
81 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska. | 120 000 SEK |
82 | KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800. | 18 000 SEK |
83 | KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | 42 000 SEK |
84 | KARMSTOLAR, ett par, av Anders Hellman d.y. (stolmakare i Stockholm 1793-1825), sengustavianska. | 10 000 SEK |
85 | KARMSTOL, troligen Burchardt Prechts verkstad (verksam i Stockholm 1674-1738), barock, omkring år 1700. | 40 000 SEK |
86 | STOLAR, sex stycken, av Anders Hellman dä (mästare i Stockholm 1761-94), rokoko. | 32 000 SEK |
87 | STOLAR, sex stycken, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko/gustavianska. | 26 000 SEK |
88 | STOLAR, sex stycken, av Joseph Ruste (mästare i Stockholm 1772-1792), gustavianska. | 28 000 SEK |
89 | STOLAR, tolv stycken, sengustavianska, 1700-talets slut. | 65 000 SEK |
90 | STOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), gustavianska. | 22 000 SEK |
91 | TABURETTER, ett par, av Carl Fredrik Flodin (mästare i Stockholm 1776-95), gustavianska. | 12 000 SEK |
92 | TABURETTER, ett par, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812), sengustavianska. | 18 000 SEK |
93 | TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut. | 14 000 SEK |
94 | SPEGEL, svensk barock, tidigt 1700-tal. | 22 000 SEK |
95 | SPEGEL, barock, omkring år 1700. | Återrop |
96 | SPEGEL, svensk barock, 1600-talets slut. | 24 000 SEK |
97 | SPEGEL, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets mitt. | 85 000 SEK |
98 | SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 16 000 SEK |
99 | SPEGEL, av Johan Åkerblad 1778 (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko. | 28 000 SEK |
100 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), transition rokoko/gustaviansk. | Återrop |