Skiva från Älvdalen av Blybergsporfyr. Förgyllt och bronserat underrede med snidad dekor och dekor av pastellage. Ben i form av facklor. Marmorerad sockel. Skivan märkt undertill med äldre måttangivelse "37 19". Längd 92, bredd 47,5, höjd 82.
Skivan från sengustaviansk tid men ej ursprunglig. Skivan med kantnagg, sockeln med torkspricka och påmålningar.