43
1100406

BYRÅ, tillskriven Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Fanerad med jakaranda, amarant, och fruktträ. Skiva av kolmårdsmarmor. Beslag av förgylld mässing. Fyra lådor. Längd 135, bredd 67, höjd 86 cm. Nyckel finns.

Fanerskador. Fanerlagningar. Ett fotbeslag senare. Gamla men ej ursprungliga lås.