55
1088228

BYRÅ, Italien, 1700-talets slut.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris

Fanerad med valnöt, rosenträ, mfl träslag. Beslag av mässing. Tre lådor. Inläggningar på skivan med kortspelande sällskap, sidor med musikant, lådor med parställda fåglar. Längd 120, bredd 58, höjd 85,5 cm.

Fanerskador, fanerborttfall, fanerlagningar. Senare beslag. Ett lås saknas. Nyckel saknas.