51
1113941

BYRÅ, av Anders Lundelius 1781 (mästare i Stockholm 1778-1823), gustaviansk.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Fanerad med mahogny. Skiva av kolmårdsmarmor. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Den översta lådan med tre små lådor, varav den mittersta signerad med bläck "and: Lundelius Stockholm". Med Stockholms hallstämpel 1781. Skivan märkt med rödkrita "Grevesmuhl No" (Carl Adolph G., möbelhandlare i Stockholm 1767-1801). Längd 94, bredd 52, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.