50
1081781

BYRÅ, av Lorentz Lundelius (mästare i Köping-Kungsör 1793-1805), sengustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Fanerad med alrot. Beslag och kannelyrer av mässing. Tre lådor. Signerad på ryggen "Lor. Lundelius Kongsöhr", samt med Köpings hallstämpel. Längd 110, bredd 55, höjd 86 cm. Nyckel finns.

Senare draghandtag. Benens droppbeslag saknas.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 250.

Lorentz Lundelius var yngre bror till Anders Lundelius. Lorentz lärde hos Jacob Siölin 1772-76. Han var borta från Köping i 10 år, kanske för gesällvandring. Återkom 1786 och blev verkgesäll hos Siölins änka 1787. Året därpå gifte de sig och han övertog verkstaden som mästare under Hallrätten i Köping. Han blev mästare i ämbetet 1793.