31
1107348

DAMARBETSBORD, i Anders Lundelius art (mästare i Stockholm 1778-1823), gustavianskt, 1700-talets slut.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris

Fanerat med björk, jakaranda och lönn. Beslag av förgylld mässing. I sargen låda. Fottrissor av mässing. Inläggningar i fält och ränder. Längd 64,5, bredd 37, höjd 73 cm.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 249, jämför katalognumret med avbildat sybord av Anders Lundelius med konturerad kantfris fanerad med jakaranda.