Förgyllda och bronserade. Stoppad sits. Kannelerade ben med rosettanfanger. Sarger med lagerstav. En signerad med pappersetikett "C F Flodin 1776". Sitthöjd ca 41 cm.
Carl Fredrik Flodin blev mästare under Hallrätten 1776 och kom att använda etiketten med det årtalet under hela sin verksamhetstid.