Nr. | Föremål | Klubbat pris |
101 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko, 1770-tal. | 16 000 SEK |
102 | SPEGLAR, ett par, av Per Westin (bildhuggare och spegelmakare i Stockholm från 1776), gustavianska. | 75 000 SEK |
103 | SPEGEL, GESÄLLPROV, av Frantz Strandberg, Stockholm 1773, rokoko/gustaviansk. | 22 000 SEK |
104 | SPEGEL, tillskriven Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk, 1770/80-tal. | 32 000 SEK |
105 | SPEGEL, stockholmsarbete 1700-talets slut, sengustaviansk. | 16 000 SEK |
106 | SPEGEL/SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 36 000 SEK |
107 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 47 000 SEK |
108 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 65 000 SEK |
109 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Johan Åkerblad 1775 (mästare i Stockholm i 1758-1799), rokoko. | 35 000 SEK |
110 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustaviansk. | 30 000 SEK |
111 | TOILETTESPEGEL, av Carl Corssar (verksam i Stockholm 1791 1816), sengustaviansk. | Återrop |
112 | LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765. | 26 000 SEK |
113 | LJUSKRONA, för nio ljus, fransk rokoko, 1700-tal. | 65 000 SEK |
114 | LJUSKRONA, för nio ljus, sengustaviansk, omkring år 1800. | Återrop |
115 | LJUSKRONA, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800. | 22 000 SEK |
116 | LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal. | 28 000 SEK |
117 | LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal. | 34 000 SEK |
118 | AMPEL, för nio ljus, stockholmsarbete omkring år 1800, sengustaviansk. | 135 000 SEK |
119 | AMPEL, för sex ljus, Sverige, 1800-talets början, empire. | 26 000 SEK |
120 | KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, fransk empire, 1800-talets början. | 26 000 SEK |
121 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Wien, omkring år 1800. | Återrop |
122 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | Återrop |
123 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 32 000 SEK |
124 | KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, av Pierre Chibout, 1800-talets början, empire. | Återrop |
125 | LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | 19 000 SEK |
126 | LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | 24 000 SEK |
127 | LJUSSTAKAR, ett par, Berlin, 1810/20-tal, empire. | 24 000 SEK |
128 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800. | 23 000 SEK |
129 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut. | Återrop |
130 | LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början. | 20 000 SEK |
131 | LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början. | 26 000 SEK |
132 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 18 000 SEK |
133 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 4 000 SEK |
134 | LJUSSTAKAR, ett par, av Raingo Frères, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Louis XVI-stil. | Återrop |
135 | LJUSSTAKAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | 18 000 SEK |
136 | LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1793 (mästare i Stockholm 1763-1802/04), gustavianska. | 20 000 SEK |
137 | LJUSSTAKAR, ett par, av Daniel Rising, Åbo 1797, sengustavianska. | 13 000 SEK |
138 | LJUSSTAKAR, sex stycken, av Pehr Henrik Lundén, verksam i Lidköping 1797-1834, sengustavianska. | Återrop |
139 | LJUSSTAKAR, 2 st, tidigare Kungl. Husgerådskammaren, gustavianska, 1700-talets slut. | 26 000 SEK |
140 | LJUSSTAKAR, 2 st, tidigare Kungl. Husgerådskammaren, gustavianska, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
141 | LJUSSTAKAR, 2 st, tidigare Kungl. Husgerådskammaren, gustavianska, 1700-talets slut. | 14 000 SEK |
142 | LJUSSTAKAR, 3 st, tidigare Kungl. Husgerådskammaren, gustavianska, 1700-talets slut. | 13 000 SEK |
143 | BORDSLAMPA, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 14 000 SEK |
144 | BORDSLAMPOR, ett par, Frankrike 1800-talets mitt. | 25 000 SEK |
145 | VÄGGPENDYL, av Causard, Paris, 1770/80-tal, Louis XV. | 24 000 SEK |
146 | VÄGGPENDYL, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-1784), gustaviansk, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
147 | VÄGGPENDYL, av Erik Lindgren (mästare i Stockholm 1754-1779), gustaviansk, 1770-tal. | 24 000 SEK |
148 | VÄGGPENDYL, av Peter Strengberg (urmakare i Stockholm och Mariefred 1802-1831), sengustaviansk, tidigt 1800-tal. | 15 000 SEK |
149 | GOLVUR, Daniel Quare och Stephen Horseman, London, tidigt 1700-tal. | 60 000 SEK |
150 | BORDSPENDYL, empire, 1800-talets början. | Återrop |
151 | BORDSPENDYL, Louis XVI, Paris, 1700-talets slut. | Återrop |
152 | BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren (urmakare i Stockholm 1811-1839), sengustaviansk. | Återrop |
153 | BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (urmakare i Stockholm 1792-1829), empire. | Återrop |
154 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire. | Återrop |
155 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire. | Återrop |
156 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire. | Återrop |
157 | BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, empire. | Återrop |
158 | ELDHUNDAR, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | 16 000 SEK |
159 | UPPSATSSKÅLAR ett par, Frankrike 1800-talets början, empire. | 32 000 SEK |
160 | PARFYMBRÄNNARE med LOCK ett par, Frankrike ca år 1800, empire. | 27 000 SEK |
161 | VINKYLARE, ett par, England, 1825-40. | 40 000 SEK |
162 | SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, empire, 1800-talets början. | 12 000 SEK |
163 | PRYDNADSKOLONN, "Grand Tour souvenir", efter Trajanuskolonnen, 1800-tal. | 22 000 SEK |
164 | Jonas Forsslund, PORTRÄTTMEDALJONG, föreställande Olof af Acrel (1717-1806), sengustaviansk, omkring år 1800. | 6 000 SEK |
165 | MANUSKRIPT, egenhändigt av Selma Lagerlöf (1858-1940), novellen "Kopparnageln". | 20 000 SEK |
166 | INGMAR BERGMAN (1918-2007), manuskript, Ingmar Bergman intervjuar sig själv inför premiären på ”Sommaren med Monika”. | Återrop |
167 | Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1706. Barock. | 38 000 SEK |
168 | Kåsa, silver, otydlig mästarstämpel, Stockholm 1500-talets slut / 1600-talets början. | 30 000 SEK |
169 | "Porringer", silver London 1664, mästarstämpel TA sannolikt för Thomas Aylinge. | 30 000 SEK |
170 | KALK, icke identifierad mästarstämpel, Rom 1600-talets slut/1700-talets början. | 18 000 SEK |
171 | Augustinus Rudman, bägare, silver, Gävle (verksam 1696-1746). Karolinsk. | 12 000 SEK |
172 | Christian Henning, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk. | 85 000 SEK |
173 | Johan Lund, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk. | 32 000 SEK |
174 | Niels Gertsen Thorbrügger, dryckeskanna, silver, Kolding (verksam 1710-1762). | Återrop |
175 | Niels Jonsen, bägare, silver, Köpenhamn 1725-1726. | 20 000 SEK |
176 | Hieronymus Peller, bägare på kulfötter, silver, Nürnberg (verksam 1662-1677/86). Barock. | 5 000 SEK |
177 | Georg Daniel Dürsch, bägare på kulfötter, silver, Nürnberg (verksam 1668-1721. Barock. | 4 000 SEK |
178 | Philipp Stenglin, bägare, silver, Augsburg 1735-1736. | Återrop |
179 | Abraham Carré, luktdosa, silver, (verksam i Stockholm 1676-1707). | Återrop |
180 | Dosa, silver, ostämplad, möjligen Sverige omkring 1700, barock. | 20 000 SEK |
181 | Jonas Berg, snusdosa, silver, Stockholm 1755. Rokoko. | 6 000 SEK |
182 | Olof Lind, dryckeskanna, silver, Mariestad (verksam 1752-1767 (1770)). | Återrop |
183 | Jonas Thomasson Ronander, sockerbössa, silver, Stockholm 1757. Rokoko. | 15 000 SEK |
184 | Johann Kownatzky, sannolikt, sockerskrin, silver, Tilsit 1772. Rokoko. | 18 000 SEK |
185 | Peter Ohlijn, kaffekanna, silver Karlskrona 1780. Rokoko. | Återrop |
186 | Chas Woodward, varmvattenkanna, silver, London 1773. | 9 500 SEK |
187 | Kaffekanna, icke identifierad mästarstämpel, silver, Moms, Belgien, 1784. | 13 000 SEK |
188 | Pehr Zethelius, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1774. Rokoko. | 15 000 SEK |
189 | Gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, saknar mästarstämpel. Rokoko. | Återrop |
190 | Pehr Zethelius, gräddkanna, Stockholm 1782. Rokoko-gustaviansk. | Återrop |
191 | Petter Åkerman, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1782. Rokoko. | Återrop |
192 | Pehr Zethelius, mockakanna, silver, Stockholm 1806. Gustaviansk. | 8 000 SEK |
193 | Petter Eneroth, sockerskrin, silver, Stockholm 1789. Gustavianskt. | 50 000 SEK |
194 | Johan Fagerberg, sockerskålar ett par, silver, Karlskrona 1789. Gustavianska. | Återrop |
195 | Johan Fredric Björnstedt , sockerskålar med lock, ett par, silver, Stockholm 1819. Karl Johan. | 13 000 SEK |
196 | Ebenezer Coker, möjligen, nattljusstakar med släckare och sax, ett par, silver, London 1770. | 24 000 SEK |
198 | Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1780. Gustavianska. | 150 000 SEK |
199 | Mikael Åström, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1786. Gustavianska. | 25 000 SEK |
200 | Johan Abraham Hallard, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1794. Gustavianska. | Återrop |
201 | Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1794. Gustavianska. | 95 000 SEK |