20
1075187

KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Skulpterat, förgyllt och bronserat. Skiva av spräcklig marmor. På fyra svängda ben med fotkryss. Rikt snidad dekor av rocailler, blomstergirlanger, frukter och musselformationer. Längd 131, bredd 59, höjd 83 cm.

Proveniens

Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen, katalognumret avbildat sid. 46.