Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av rocailler, musselformationer och lagergirlanger. Signerad IÅ under krona. Med Stockholm hallstämpel 1770-tal. Höjd 164, bredd 67 cm.
Slitage, omförgylld, glaset med obetydliga folieringsskador, mindre dekorlagningar av lagergirlanger längst ner.