Fanerad med björk, jakaranda och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Inläggningar i rutor med blommor. Bakom klaff sex lådor och ett hyllplan. Nedtill tre lådor. Längd 82, bredd 46, höjd 102,5 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
Ett lås saknas till stora lådan.