8
964981

SEKRETÄR, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 680 - 3 130 EUR
2 840 - 3 320 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Fanerad med björk, jakaranda och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Inläggningar i rutor med blommor. Bakom klaff sex lådor och ett hyllplan. Nedtill tre lådor. Längd 82, bredd 46, höjd 102,5 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Ett lås saknas till stora lådan.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?