Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1236. FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt.
1236. FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1237. SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal.
1237. SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1221. DÄCKSUR, A. Lange & Söhne.
1221. DÄCKSUR, A. Lange & Söhne.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1222. FICKUR, Robert & Courvoisier, minutrepeter. 1800-talets mitt.
1222. FICKUR, Robert & Courvoisier, minutrepeter. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1234. FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.
1234. FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1238. SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal.
1238. SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1248. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
1248. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1121. ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter, tot. ca 6.15 ct, tre vita diamanter.
1121. ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter, tot. ca 6.15 ct, tre vita diamanter.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
578. TABURETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
578. TABURETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1545. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1545. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
323. Friedrich Dürck Tillskriven, "Prins Gustav" (Sångarprinsen) (1827-1852).
323. Friedrich Dürck Tillskriven, "Prins Gustav" (Sångarprinsen) (1827-1852).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
994. BROSCH, emaljarbete med rosenslipade diamanter och orientalisk pärla. Ca 1900.
994. BROSCH, emaljarbete med rosenslipade diamanter och orientalisk pärla. Ca 1900.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1072. COLLIER, filigranarbete, svensk empire, Abraham Norlin Malmö, verksam 1796-1818.
1072. COLLIER, filigranarbete, svensk empire, Abraham Norlin Malmö, verksam 1796-1818.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
277. ANTIK MARESALI. 182 x 126,5 cm.
277. ANTIK MARESALI. 182 x 126,5 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1382. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1382. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
46. Elsa Beskow, "F-flagga och A-apa".
46. Elsa Beskow, "F-flagga och A-apa".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
50. Elsa Beskow, "M-morot, O-orm och R-ros".
50. Elsa Beskow, "M-morot, O-orm och R-ros".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
54. Elsa Beskow, "Z och Q".
54. Elsa Beskow, "Z och Q".
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1133. HÄNGSMYCKE, fantasislipad ametist med briljantslipade diamanter, tot. 0.93 ct.
1133. HÄNGSMYCKE, fantasislipad ametist med briljantslipade diamanter, tot. 0.93 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1098. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1098. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1097. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1097. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1096. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1096. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1465. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1465. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
257. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 334 x 223,5 cm.
257. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 334 x 223,5 cm.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1256. FIGURIN, keramik. Yuan/Ming dynastin.
1256. FIGURIN, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
783. KOPP med FAT, porslin. "Sèvres", 1700-tal.
783. KOPP med FAT, porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1210. FICKUR, Vacheron à Génève, cylindergång. Sent 1800-tal.
1210. FICKUR, Vacheron à Génève, cylindergång. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
805. IKON, Ryssland, 1800-tal.
805. IKON, Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
154. Anders Zorn, "Maja von Heijne".
154. Anders Zorn, "Maja von Heijne".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
759. SERVIS, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal.
759. SERVIS, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
102. ERNST JOSEPHSON, tusch på silverfärgat papper.
102. ERNST JOSEPHSON, tusch på silverfärgat papper.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
6. Nils Kreuger, "Lundagatan".
6. Nils Kreuger, "Lundagatan".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
321. Fredric Westin, Kvinna med pärlhalsband.
321. Fredric Westin, Kvinna med pärlhalsband.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1148. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Dahlgren, Malmö 1944.
1148. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Dahlgren, Malmö 1944.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
291. ANTIK TÄBRIS. 178 x 137 cm.
291. ANTIK TÄBRIS. 178 x 137 cm.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
264. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL. 198 x 134,5 cm.
264. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL. 198 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1354. SKÅL, silver. Sen Qing dynasti. Vikt 1394 g.
1354. SKÅL, silver. Sen Qing dynasti. Vikt 1394 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
120. Jenny Nyström, Högtidsdagen.
120. Jenny Nyström, Högtidsdagen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
167. Gerda Sprinchorn, Gosse med hund.
167. Gerda Sprinchorn, Gosse med hund.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
798. VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
798. VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1320. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
1320. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
118. Ivar Arosenius, Gud Fader i tronsal.
118. Ivar Arosenius, Gud Fader i tronsal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1466. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1466. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
138. Carl Skånberg, Trädgårdslandskap från Rom.
138. Carl Skånberg, Trädgårdslandskap från Rom.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
868. BÄGARE, av Ulrich Schnell, Augsburg 1660-tal.
868. BÄGARE, av Ulrich Schnell, Augsburg 1660-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
669. BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.
669. BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1467. HANDFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1467. HANDFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
631. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal.
631. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
692. SMÖRASK med LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
692. SMÖRASK med LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
919. BÄGARE, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
919. BÄGARE, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
700. SÅSSNIPA, av Adolph Helledaij, Jönköping 1791.
700. SÅSSNIPA, av Adolph Helledaij, Jönköping 1791.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1456. SERVISDELAR, 19 stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong  (1736-95).
1456. SERVISDELAR, 19 stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
186. Axel Petersson Döderhultarn, Stående ko.
186. Axel Petersson Döderhultarn, Stående ko.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
184. Axel Petersson Döderhultarn, Betande ko.
184. Axel Petersson Döderhultarn, Betande ko.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
187. Axel Petersson Döderhultarn, Stående ko.
187. Axel Petersson Döderhultarn, Stående ko.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1288. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
1288. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1333. VAS, pekingglas. Qing dynastin, 1800-tal.
1333. VAS, pekingglas. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1287. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
1287. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1535. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619) Swatow.
1535. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619) Swatow.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1536. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619) Swatow.
1536. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619) Swatow.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
699. KAFFEKANNA, av Hans Lagergren (1766-1801-08), Karlstad. Rokoko.
699. KAFFEKANNA, av Hans Lagergren (1766-1801-08), Karlstad. Rokoko.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1439. Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-1735).
1439. Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-1735).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
756. FIGURINER, två stycken, porslin.  Meissen, 1700-tal.
756. FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1318. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
1318. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1292. BODHISATTVA, förgylld brons. Nepal, 1700-tal.
1292. BODHISATTVA, förgylld brons. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1588. PILGRIMSKRUS, porslin, Sen Qing dynasti.
1588. PILGRIMSKRUS, porslin, Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
525. SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt.
525. SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
359. August Jernberg, Dressyr.
359. August Jernberg, Dressyr.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
250. SEMIANTIK ISFAHAN. 210,5 x 139 cm.
250. SEMIANTIK ISFAHAN. 210,5 x 139 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1450. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1450. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1504. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1504. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
266. SEMIANTIK KESHAN. 199 x 132 cm.
266. SEMIANTIK KESHAN. 199 x 132 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1266. Rökelsekar, tripod. Ming dynastin.
1266. Rökelsekar, tripod. Ming dynastin.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1259. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
1259. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
844. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsstämpel.
844. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsstämpel.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
517. BORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
517. BORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1303. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
1303. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
365. Carl d'Unker, Köksinteriör med gitarrspelande kvinna.
365. Carl d'Unker, Köksinteriör med gitarrspelande kvinna.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
698. BORDSOBELISK, Frankrike, 1800-tal.
698. BORDSOBELISK, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
702. BRASGALLER. Frankrike, 1800 talets början. Empire.
702. BRASGALLER. Frankrike, 1800 talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK